Advert

Çakırağa'da restorasyon sürüyor

Çakırağa'da restorasyon sürüyor
Çakırağa'da restorasyon sürüyor admin
Bu içerik 158 kez okundu.

Ödemiş ilçesine bağlı tarihi Birgi Mahallesi'nde Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından 1761-1764 yılları arasında yaptırılan Çakırağa Konağı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Birgi Mahalle Muhtarı Mutlu Sulukan, konağın kapalı olmasının Birgi ve Ödemiş turizmi için olumsuz etkiler bıraktığını belirterek, "Restorasyon çalışmaları, geçtiğimiz aylarda başladı. İki yıl kadar sürmesi beklenen restorasyon sonucunda konağın açılmasını bekliyoruz" dedi.
 

Sulukan, konağın üç yıldır ziyaretçilere kapalı olduğunu ifade etti. Çakırağa Konağı için 2019 yılında restorasyon ödeneğinin çıktığını hatırlatan Sulukan, "İskeleler kuruldu. Restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda başladı. İki yıl kadar sürmesi beklenen restorasyon sonucunda konağın açılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"Umarız en kısa sürede

restorasyon çalışmaları biter"
 

Birgi'de esnaflık yapan Yaşar Günaydın da konağın kapalı olmasının Birgi turizmi açısından olumsuzluk oluşturduğunu belirterek, "Birgi'ye gelen ziyaretçiler, Çakırağa Konağı'nı mutlaka görmek istiyor. Ziyaretçilerimiz, konağın kapalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu da Ödemiş ve Birgi turizmi için kötü haber oluyor. Çok sayıda ziyaretçi, Birgi'ye gelmeden konağın açık olup olmadığını soruyorlar. Kapalı deyince gelmekten vazgeçiyorlar. Konak için ödenek ayrılması ve restorasyonun başlaması önemli bir gelişme. Umarız en kısa sürede restorasyon çalışmaları biter" dedi.
 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmasının muhammen bedelinin 6.900.000 TL olduğu ve 2022'nin Temmuz ayında bitirilmesinin planlandığı öğrenildi.

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”