Advert

Ödemiş patatesini kuralık vurdu

Ödemiş patatesini kuralık vurdu
Ödemiş patatesini kuralık vurdu admin
Bu içerik 300 kez okundu.

Patates üretimi ile ünlü Ödemiş'teki üreticiler, rekolte azlığından dert yakınırken bu yıl yağışların az olması ve kuraklığın artması üreticiyi etkiledi. Ödemişli patates üreticisi Muhlis Özcan, kış patatesisin hasadının başladığını fakat satışların maliyetin çok altında olduğunu söyledi. Bir dekarda 3000 liralık üretim maliyetinin bulunduğunu belirten Özcan, "Bu yıl hasat dönemi başlangıcı itibarı ile dekarda 1500 lira alıyoruz. Tamamen zarar ediyoruz" dedi.

Özcan, yağışların istenilen seviyede olmaması ve ardından gelen kuraklığın bu yıl üreticiyi zarara uğrattığını belirterek, "Rekolte olmadığı için zarardayız. Eğer istediğim rekolte oluşsaydı bu fiyatlarla maliyeti karşılayabilirdik, zarardayız" şeklinde konuştu.

"Bütün üreticilerin korkulu rüyası"

Patatesi toprak altında suyun beslediğini söyleyen Özcan, "Yağışlar bu hafta başladı. Bu yağış, patates üreticisine yaramaz. Patatesin olgunlaşma döneminde yağışlar isteğimiz gibi olsaydı üretim maliyetine ulaşabilirdik. Hem rekolte az hem de yumrular yeterince oluşmamış. Kuraklık tehlikesi, bütün üreticilerin korkulu rüyası. Dilerim diğer kış ürünlerinde sorun yaşanmaz" dedi.

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş Temsilcisi Ziraat Mühendisi Özkan Akgün de, "Bu yıl yağışlar, ne yazık ki üreticimizin beklediği gibi olmadı. Bu da ürünlerin gelişmesine engel oldu. Baraj suyu da yeterli değildi. Konuyla ilgili uzmanların bir araya gelip çözüm üretmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”