Advert

"Et ve süt üreticilerimiz deyim yerindeyse kan ağlamaktadır”

admin
Bu içerik 217 kez okundu.

CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Levent Gerçek, hayvancılığın içler acısı bir durumda olduğuna dair gazetemiz aracılığıyla basın açıklaması yaptı. Gerçek, "Günümüzde dünya nüfusunun hızlı artışına bağlı olarak insanoğlunun kaliteli ve sağlıklı gıdalara olan ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır. Bu gıda maddeleri içerisinde de hayvansal orijinli gıdalar, çok önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde bu önemli değerli hayvansal gıdaların et ve süt üretimi yapan üreticilerimizin durumuna dikkat çekmek istedik.

 

Maalesef ülkemizde özellikle son aylarda et ve süt üreticilerimiz, deyim yerindeyse kan ağlamaktadır. Bunun sebebi ise üretim esnasında kullanılan ve işletme giderlerinin en önemli kısmını oluşturan konsantre yem fiyatlarının et ve süt fiyatlarında beklenen artışın gerçekleşmemesidir. Ekonomik olarak sürdürülebilir süt hayvancılığı için ön görülen çiğ süt fiyatı/yem kg fiyatı paritesi 1.5 civarında olması gerekirken (Aralık 2019'da bu oran 1.47’dir) Eylül 2020'de 1.11'e kadar gerilemiştir. Keza et fiyatlarında da üreticinin durumu farklı değildir. 2019 yılı içerisinde 37-38 TL/kg 'a kadar çıkan dana eti kesim fiyatları, konsantre yemin kilogram maliyet fiyatı bu oranda artmışken gerilemiş ve 33-34 TL/kg'a kadar inmiştir. Geçen zaman içerisinde süt birim fiyatı tavsiyesi, Ulusal Süt Konseyi ve et kesim fiyatlarına herhangi bir müdahalede bulunmamışlardır. Konunun özüne bakacak olursak asıl sıkıntı, yöneticilerimizin son yıllarda birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da ithalata dayalı bir politika izlemeleridir" dedi.

 

"Üreticilerin yem girdi maliyetleri

had safhaya çıkmıştır"

 

Gerçek, açıklamasının devamında, "Bir zamanlar dünyanın kendi kendine yetebilen çok az sayıdaki ülkelerinden biri olan Türkiye, artık yurt dışından buğday, mısır başta olmak üzere birçok yem ham maddesi ithal eder duruma gelmiştir. İzlenilen hatalı ithalat politikaları ile iç piyasadaki üretici bitirilmiş ve ülkemiz daha yoğun bir ithalata sürüklenmiş, samanı bile ithal eder konuma gelmiştir. Bu durumda bileşimine giren ham maddelerin yüzde 60-70'i ithal olan konsantre yemin fiyatları, döviz kuru dalgalanmalarından aşırı etkilenmiştir. Üreticilerin yem girdi maliyetleri had safhaya çıkmıştır.

Yine canlı hayvan ve et ithalatında aynı hatalı politikalar izlenmiştir.2010-2019 yılları arasında yaklaşık 10 yılda ülkemiz 560 bin baş damızlık, 3 milyon 715 bin baş besilik, 800 bin baş kesimlik hayvanı içerecek şekilde 5 milyon büyükbaş, 3 milyon küçükbaş olmak üzere toplam 8 milyon baş hayvan dış alımı yapmıştır. Yine son 10 yıllık dönemde 300 bin ton et alınmış ve bunlara 8,1 milyar dolar ödenmiştir. 2018 yılında canlı hayvan ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış, et ve süt kurumu raporlarına göre 1 milyon 886 bin baş canlı hayvan ithalatı yapmıştır. Toplam 1 milyar 754 milyon dolar para ödenmiştir.

 

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) tarafından 10 Aralık 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasında Kasım 2019'da Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan süt/yem parite oranına göre günümüzde çiğ süt fiyatının 3.66 TL/LT gerektiği beyan edilmiştir. 11 Aralık 2020 tarihinde ise Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı 2.80 TL/LT olarak (Nisan 2021 tarihine kadar belirlenmiş) üreticileri hüsrana uğratılmıştır" ifadelerini kullandı.

 

"Kesime mecbur edildiler"

 

Gerçek, "Yıllardır uygulanan ıslah çalışmaları ve yapılan ithalatlar ile elde edilen yüksek vasıflı verimli süt sığırlarımız, adeta kesime mecbur edilmişlerdir. Birçok üreticimiz, bu şartlarda üretimden vazgeçerek işletmelerini kapatmaktadırlar. Bu oluşan sonuç da ülkemizi bekleyen en büyük tehlikelerden biridir. Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Ekim ayında besilik canlı hayvan ithalatını tamamen durdurulduğunu açıklamasına rağmen 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 108 bin 305 baş besilik canlı hayvan ithalatı yapılmıştır. Yine Et ve Süt Kurumu, 14 Aralık 2020 tarihinden itibaren karkas et alım fiyatlarını 2 TL yalnızca artırmış ve kırmızı et üreticisi besicilerimiz mağdur edilmiştir. Gelinen noktada her ne kadar 2019 ve 2020 yıllarında canlı hayvan ve et ithalatı azaltılmış ise de yeterli değildir. Kalkınmanın tabanını oluşturan süt ve et üreticilerimizin en kısa sürede bu kötü durumdan kurtarılması gerekmektedir. Bunun için canlı hayvan ve et ithalatının acilen durdurulması gerekir. Bununla birlikte 5488 sayılı Tarım Kanunu'nda belirtilmesine rağmen yararlandırılmayan Gayri Milli Hasılatı'nın yüzde 1'inden üreticilerimiz yararlandırılmıştır. Teşvik ve desteklerle desteklenmiştir. Yine yem hammaddesi üretiminde de dışa bağımlılığın en aza indirgenmesi ve hatta mümkünse sonlandırılması için bitkisel üretim teşvik edilip desteklenmelidir" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da