Advert

Beydağ'daki karakılçık buğdayları büyüyor

Beydağ'daki karakılçık buğdayları büyüyor
Beydağ'daki karakılçık buğdayları büyüyor admin
Bu içerik 132 kez okundu.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, 2000 yıllık ata tohumu olan karakılçık buğdayının ilçede yaygınlaşması için ilk girişimi yapmıştı. Geçen yıl ekilen ata tohumları, bu sene tekrar toprakla buluşmuştu. Ekilen karakılçık buğdayları büyüyor.

 

Beydağ ilçesinde katkı maddesi içermeyen, ilaç kullanılmayan ve diğer türlere göre daha sağlıklı ve ekonomik yönden kazancı yüksek olan karakılçık buğdayı, yıllar sonra toprakla buluşmuştu. Örnek tarım uygulaması ve ata tohumlarının kullanılması, eskiye ve doğallığa dönüş olarak da gösteriliyor.

 

Küçük bir alanda tohum çoğaltma ve teşvik amaçlı ekilen karakılçık buğdayı, hasat sonrası Beydağ’da öğütülerek köy fırınında karakılçık buğdaylı ekmek yapılmıştı. Çiftçiye örnek olması ve bereketli olması için bir miktar alana tekrar ekilen karakılçık buğdayları büyüyor.

 

"Rahatça yenebilecek bir buğday"

 

Beydağ  Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, "Doğal ilçemiz Beydağ, tarım faaliyetleriyle de belediyenin imkanları, belediyenin önderliğinde ilerlemeye, bir şeyler yapmaya devam ediyor. Bugün yaptığımız çalışma; eskiden atalarımızın, annemizin, babamızın diktiği ve ektiği her kılçık diyebildiğimiz o ata tohumumuzu tekrar hayat buldurmak için bir mücadele verdik. Bu alanda özellikle Seferihisar bölgesinden temin ettiğimiz o küçücük bir bölgede bulunan ama daha sonra çoğaltılan karakılçık tohumuyla yeni bir döneme başlıyoruz. GDO'suyla oynanmamış bir buğday bu ve bugün insanların çok aradığı özellikle de buğday yemesinde sakınca olduğunu gördüğümüz, çoğu insanların çok rahatça yiyebildiği bir buğday.

 

"Hedefimiz, GDO'suz tohumlar"

 

Karakılçık buğdayımızla amacımız, belediyemiz olarak halkımızı GDO'su olmayan ata tohumlarımıza sevk edebilmek. Hem de insanlarımızın sağlığına etki edebilecek olan doğal bir beslenme biçimini geriye getirebilmek. Amacımız sağlıklı nesiller, GDO'suz ürünler ve öze dönüş bir şekilde doğal yöntemlerle geleneksel tarım yöntemlerini şehrimizde çoğaltabilmek. Ektiğimiz tohumların büyüdüğünü görmek, bizi mutlu ediyor. Hasadımızı yaptıktan sonra karakılçık buğdaylarımızı ilçemizde isteyen vatandaşlarımıza dağıtıp ekim alanını genişleteceğiz" dedi.

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”