Advert

İZSU'dan Ödemiş ziyareti

 İZSU'dan Ödemiş ziyareti
 İZSU'dan Ödemiş ziyareti admin
Bu içerik 197 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, teknik ekibiyle birlikte Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'i ziyaret etti. İZSU'nun Ödemiş'teki içme suyu, atık su arıtma, kanalizasyon, yağmur suyu hattı gibi yatırım ve projelerinin değerlendirildiği ziyaret sonrası sahada incelemeler yapıldı. Kuraklığın getirdiği sıkıntılara karşılık atık su arıtma tesislerinde arıtılan suyun tarımda değerlendirilmesi ele alındı.

 

İZSU heyeti; belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve teknik personel ile birlikte hem devam eden yatırımları, hem projeleri hem de kentte ihtiyaç duyulan çalışmaları değerlendirdi. Daha sonra Yolüstü ve Kaymakçı'da atık su arıtma tesisi projeleriyle ilgili sahada incelemeler yapıldı.

 

Arıtılmış suyla tarımsal sulamaya destek

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in verimli toprakları ve çevremizi korumak adına son derece önem verdiği atık su arıtma tesisi yatırımları ile Küçük Menderes Havzası, bu çevre dostu tesislerle donatılmış olacak. Verimli topraklarımızı ve su kaynaklarımızı koruduğumuz gibi son teknolojiyle arıtılacak bu suyun yeniden tarımsal sulamada değerlendirmesini de önemsiyoruz. Kuraklığın had safhaya ulaştığı bölgemizde atık su arıtma tesisleri, adeta yeni birer su kaynağı gibi olacak. Suyun her damlası değerlendirilecek. Bu nedenle atık su arıtma tesislerini tarımsal sulamaya destek yönüyle de düşünüyoruz.

 

Bugün de İZSU Genel Müdürümüz Sayın Aysel Özkan ve teknik ekibinin belediyemize gerçekleştirdiği ziyarette kentimizde ihtiyaç duyulan çalışmaları; İZSU'nun içme suyu, atık su arıtma, kanalizasyon ve yağmur suyu hattıyla ilgili yatırımlarını konuştuk. Adım adım sahada incelemeler yapıp çözümleri yerinde paylaştık.

 

Atık su arıtma tesisi ve yağmur suyu hattı yatırımları

 

İçme suyu konusunda ihtiyaç duyulan sondaj kuyusu yatırımları sürüyor. Ocak ayında kentimize içme suyu sağlayacak yeni kuyular için de İZSU ihaleye çıkacak. Kırsaldaki mahallelerimizin atık su arıtma sorununu ortadan kaldırarak verimli topraklarımızı, suyumuzu ve çevre sağlığını koruyacak arıtma tesisi yatırımlarıyla ilgili Yolüstü ve Kaymakçı mahallelerimizde sahada inceleme yaptık. Gölcük Atık Su Arıtma Tesisi'yle ilgili kurum görüşleri tamamlandı. Proje ve yapım ile ilgili sürece geçiliyor. Kaymakçı ve Yolüstü atık su arıtma tesisleriyle ilgili kurum görüşleri bekleniyor. Kurum görüşleri gelmeden harekete geçilemiyor. Kaymakçı ve Yolüstü için kurum görüşlerinin beklendiği bir süreçteyiz.

 

Bozdağ, Bıçakçı ve Çayır atık su arıtma tesisi projelerinin son durumu hakkında bilgi aldık. Kırsal mahallelerimizde hem hızlı çözüm hem de atık suyun kontrolü adına foseptik ile ilgili çalışmaları masaya yatırdık. Bıçakçı, Pirinççi, Kayaköy, Köseler, Karadoğan, Yusufdere, Bülbüller ve Oğuzlar mahallelerimizin de içme suyu, kanalizasyon ve foseptikle ilgili ihtiyaçlarını ileterek çözümleri değerlendirdik. Kent merkezimizde aşırı yağışlarda yaşanan sıkıntıları sona erdirecek yağmur suyu hattı için çalışmalar, 2021 yılında başlıyor. Etap etap ilerleyecek bir proje olacak.

 

Biz de Ödemiş Belediyesi olarak 99 mahallemizdeki tüm yatırımlarda İzmir Büyükşehir Belediyemizin ve İZSU'nun yanındayız. Güç birliği içerisinde hemşehrilerimizin en güzel hizmetlerle buluşması için çalışıyoruz. Bu anlamda kentimizin ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'e ve İZSU Genel Müdürümüz Sayın Aysel Özkan'a teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret