Advert

Kiraz doğalgaza kavuştu

Kiraz doğalgaza kavuştu
Kiraz doğalgaza kavuştu admin
Bu içerik 165 kez okundu.

Kiraz'da doğalgaz projesinin ilk etabı, düzenlenen törenle hizmete alındı. Mehmet Niğde Caddesi'nde düzenlenen törende sembolik olarak kurulan doğalgaz ocağı yakıldı. Kiraz'da 2021 yılında da devam edecek yatırım çalışmaları ile 4000 haneye doğal gaz ulaştırılmasının hedeflendiği bildirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, törende yaptığı konuşmada doğalgaz kullanımının medeniyet göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye'de 2002'de yalnızca altı ilde doğal gaz olduğunu aktaran Dağ, bugün 81 il ve her ilçeye doğalgaz götürüldüğünü aktardı.

Doğalgaz aramalarının sürdüğünü ve Karadeniz'den müjdeli haber alındığını da hatırlatan Dağ, "İnşallah iki yıl içinde o doğalgazı kendi hanelerimizde kullanmaya başlayacağız. Ekonomik olarak en büyük yaşadığımız sıkıntı cari açığımız. Cari açığımızın sebebinin en çoğu da doğalgazı ve petrolü dışarıdan almamız. İşte cari açığı kapatacak, en azından nispeten azaltacak bir doğalgaz rezervini Karadeniz'de hayata geçirmiş olduk" diye konuştu.

"Projelere destek oluyoruz"

İzmir'de her iyi projeye destek olduklarını vurgulayan Dağ, "İzmir'le ilgili son 1.5 yılda İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç projeyi hayata geçirmeyi istedi ve bunların da merkezi hükümetten onayı gerekiyordu. Bunların biri Çiğli Tramvayı. Ulaştırma Bakanlığı'nın onayı gerekiyordu. Bunu hayata geçirdik. Yine Buca Metrosu. En büyük vaatleri. Bu vaatleri için Cumhurbaşkanlığı'ndan onay çıkması gerekiyordu. Bizzat Cumhurbaşkanımız, bu onayı da hayata geçirdiler. Yine 'Yeşildere'den havalimanına doğru olan yolda alt geçit çalışması yapmamız gerekiyor' dediler. Biz, onayı Ulaştırma Bakanlığı'ndan çıkardık. Bunlar, İzmir'in geneli ile alakalı geneli ilgilendiren hususlar. ESHOT'un yeni otobüs alma ile ilgili onayı gerekiyordu, bunu da hayata geçirdik" ifadelerini kullandı.

"Kiraz'a ayrımcılık yapmaktan vazgeçin"

Kiraz'ın sorunlarına ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kayıtsız kaldığını savunan Dağ, şunları kaydetti: "Kiraz'ın sorunlarına İzmir Büyükşehir Belediyesi niye kayıtsız kalır? Biz buraya hastane kazandırmak istiyoruz. Niye bu hastanenin hayata geçmesine engel olmak istersiniz? Kiraz'ın en uzak köyü, 120 kilometre. Burada bizim acil bir hastaneye ihtiyacımız var. Ben buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na sesleniyorum. Gelin bu inattan vazgeçin, bu açmış olduğunuz davadan vazgeçin. Hem Kiraz'a ayrımcılık yapmaktan vazgeçin hem de orada açmış olduğunuz o davanın hiçbir hukuki hakkı yoktur. Gelin bundan vazgeçin. Yoksa bizim bu işlemi yeniden hukuki anlamda tesis etmeye imkanımız var, bunu da yaparız. Biraz zaman kaybettirirsiniz, o kadar etkisi olur. Gelin bu zamanı Kiraz'a, Kirazlı hemşerilerimize kaybettirmeyin. Umurlu'dan Sırımlı'ya herkesin bu konuda beklentisi var. İnşallah bu inattan Büyükşehir Belediye Başkanı vazgeçer ve Kiraz'ımıza doğalgazdan sonra hastaneyi de kazandırırız."

"Kiraz için büyük ihtiyaçtı"

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ise doğalgazın ilçeye getirilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın büyük emeği olduğunu vurgulayarak, "Gerçekten doğalgaz, Kiraz için büyük bir ihtiyaçtı. Bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kimlerin emeği varsa herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

Törene Kiraz Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen, İzmir Doğalgaz Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Turan ve mahalle muhtarları katıldı.

Semih Dursun

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”