Advert

Üç gönüllü, 300 öğrenciye umut oldu

Üç gönüllü, 300 öğrenciye umut oldu
Üç gönüllü, 300 öğrenciye umut oldu admin
Bu içerik 126 kez okundu.

Başlatılan eğitim seferberliği ile Kiraz ilçesine bağlı Cevizli Mahallesi'ne bir kütüphane kazandırıldı. Projenin mimarlarından Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği (YKKED) İzmir Şubesi Başkanı Özgün Utku, projenin İzmir Kitap Gönüllüleri ve Özgür Eğitim Yayınları ile gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ülke eğitimine büyük katkısında tartışılmaz olan Köy Enstitüleri ruhunun yaşatılması için gayret gösterdiklerini anlatan Özgün Utku, bu ruhun hiç bitmemesi temennisinde bulundu. Kütüphanenin açılışında konuşan Utku, Atatürk'ün 'Eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur' sözünü hatırlatarak şunları söyledi: "Okumaya hevesli gençlerimiz oldukça onların başında okumaya teşvik edecek güzel öğretmenleri oldukça biz her zaman yardıma hazırız. Bu salgın nedeniyle evden çıkamayan öğrencilerimize ihtiyacı olan bilgisayarlar kazandırdık ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki bir tarafta dört maaş alan insanlar, bir tarafta bilgisayarı bile olmayan öğrenciler var. Bizim burada yaptığımız belki küçük bir şey ama kıyıya vuran milyonlarca denizyıldızını kurtarmaya çalışan adam gibi biz de bir çocuğumuzu kurtarmaya çalışıyoruz. Biz bunu çok önemsiyor ve devam ettirmek istiyoruz. Bu kütüphanenin kazandırılmasında destek olan tüm insanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim."

"Tüm kütüphanelerimiz ilgi görüyor"

Eğitim emekçisi ve emekli Milli Eğitim Müfettişi Mevlüt Kaplan'ın oğlu ve Özgür Eğitim Yayınları'nın sahibi Özgür Kaplan ise babasının 1965-80 yılları arasında Kiraz, Ödemiş, Tire ve Bayındır ilçelerinde müfettiş olarak hizmet verdiğini belirterek bölgeyi iyi bildiğini söyledi.

Kütüphanenin yıllar önce Hakkari'de görev yapan daha sonra Kiraz ilçesine bağlı Cevizli'ye atanan öğretmen Koray Kankatan'ın isteği üzerine kurulduğunu hatırlatan İzmir Kitap Gönüllüleri Üyesi Mesut Tin, 'Atatürk Çocukları Kütüphanesi' olarak 44. kütüphaneyi açtıklarını dile getirdi. Tin, "2006 yılından bu yana köylerimize kütüphaneler kurmaktayız. Cevizli'ye kurduğumuz bu kütüphane, 44. kütüphanemiz olmuştur. Açtığımız tüm kütüphanelerimiz faal ve gençlerimizin yakın ilgisini görüyor" ifadelerini kullandı.

"Hep Atatürk'ü örnek aldım"

Kütüphaneye ismi verilen Mevlüt Kaplan ise duyduğu mutluluğu ve gururu dile getirirken duygusal anlar yaşandı. Atatürk öldüğü zaman kendisinin sekiz yaşında bir çocuk olduğunu dile getiren Kaplan, mesleği ve hayatında hep Atatürk'ü örnek aldığını söyledi.

Kaplan, "57 yıl önce burada görev yaparken geliş gidişlerimiz katırlarla oluyordu. İzmir'den Cevizli köyüne üç günde gelirdik. Zor ve meşakkatli bir yolculuğun ardından köye gelebiliyorduk. O yıllarda bana 'Yıllar sonra burada senin adını taşıyan bir kütüphane açılacak' deselerdi inanmazdım. Hem kendi adıma hem de buradaki gençler adına mutluyum. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.

"Bir kütüphane açan, bin hapishane kapatır" sözünü anımsatan Kaplan, "Bu kütüphanede emeği geçenler de yüzlerce binlerce hapishane kapatmıştır, buna inanıyorum" diye konuştu. Konuşmaların ardından Cevizli Köyü Atatürk Çocukları Mevlüt Kaplan Kütüphanesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”