Advert

Başkan Gerçek, basın çalışanlarını ağırladı

Başkan Gerçek, basın çalışanlarını ağırladı
Başkan Gerçek, basın çalışanlarını ağırladı admin
Bu içerik 165 kez okundu.

Gereli Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, Ödemiş'in basın mensuplarını Gereli Kooperatifi'nde ağırladı. Başkan Gerçek, "Çalışan Gazeteciler Günü'nüz kutlu olsun. Basın, insanların özgürlüğü ve kendini ifade etmesi anlamına geliyor. Basın, aynı zamanda kendini ifade edemeyen vatandaşların kendisini ifade etmesini sağlar. Bu memlekette artık çoğu insan, içinden geçenleri içinden geçtiği gibi ifade etmekte korkuyor. Siz, onların içinden geçenleri dışa aktarma konusunda onlara da destek oluyorsunuz.

 

Gereli Kooperatifi'nin durumunu da değerlendirecek olursak pandemi döneminde çok sıkıntı yaşadığımızı söylemek pek mümkün değil. Bu süreç, çoğu iş yerini kötü anlamda etkilese de biz, aynı şekilde çalışmaya devam ettik. İnsanlar, sırtına kazak almadan gömlek giymeden yaşayabilir ama karnını doyurmak zorunda. Bununla beraber insanların pandemi sürecinde yeme içme alışkanlıkları da düzene girdi. O sebeple bizim satışlarımızda belli dönemlerde artış bile olduğunu söyleyebilirim.

 

Şu an kooperatif olarak tulum peyniri, salamur peyniri, köy peyniri, çamur peyniri ve diğer peynir çeşitlerini üretiyoruz. 2020 yılının sonlarına doğru İzmir Kalkınma Ajansı'ndan hibeli ayran, yoğurt ve peynir paketleme tesisi çalışmalarına başladık. Sanırım Gereli Kooperatifi'nin son yatırımı olacak çünkü kooperatifçilikte asıl önemli olan şey, çok büyümesi, güçlenmesi ve bir holdinge dönüşmesi değil, kendi ortakları kaç tane ise onların cebine para koyabilmek, ürettiği ürünü pahalı satabilmek, aldığında ise ucuz alabilmektir. Biz, bunu başardığımıza da inanıyoruz. Müstahsilimizden sütü daha pahalıya alıp yemini daha ucuza alabilmek ve onlara ekonomik olarak katkı sağlayabilmek asli amacımızdır" dedi.

 

"Daha ucuza et yedirmiş olmayı amaçlıyoruz"

 

Gerçek, "Ödemiş'te açmış olduğumuz şarküteriler var. Aralık ayı başında da Beydağ'da bir şarküteri açmayı planlıyoruz. Zamanla İzmir'de de şarküteri açmak istiyoruz. Bu işte topladığımız sütün belli bir miktarını kendimiz üretip toptan satış olacağına perakende satış yapıldığında hem riski daha az olacak hem de ekonomik olarak geri dönüşü daha iyi oluyor. O sebeple bu yoldan yürüyoruz.

 

Şu anda kooperatifimizin 250 ortağı var. İlk olarak yedi ortakla başladık. Salı Pazarı mevkiinde, Saraçoğlu Caddesi'nde ve yeni hastanenin orada olmak üzere şu an Ödemiş'te üç şubemiz var. Hatta gelecek zamanlarda Ödemiş'te farklı bir yerde bir şarküteri daha açmak istiyoruz. O açılışla sadece peynir ve süt değil, et satışı da yapmayı planlıyoruz. Böylece hem kendi müstahsilimizin etini değerlendirmiş hem de vatandaşa daha ucuza et yedirmiş olmayı amaçlıyoruz.

 

Öte yandan şu an sütün kilosunu üç liradan satıyoruz. Müstahsilden ise 2.94 lira ile 2.99 lira arasında alıyoruz. Kooperatifleşmede beraber olmak çok önemli. Ulu Önderimizin de dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Özellikle ülkemizde küçük üreticilerin kooperatifleşmesi gerekiyor çünkü küçük üreticiler bir araya gelemezse ürünlerini de değerlendiremiyor" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe