Advert

Zübeyde Hanım, Ödemiş'te anıldı

Zübeyde Hanım, Ödemiş'te anıldı
Zübeyde Hanım, Ödemiş'te anıldı admin
Bu içerik 237 kez okundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım için vefatının 98. yılında Ödemiş'te anıtının bulunduğu Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde anma töreni gerçekleştirildi.

Zübeyde Hanım'ı anma töreni kapsamında yapılan basın açıklamasını Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş gerçekleştirdi. Eriş, "Bir kadın, tüm dünyayı değiştirebilir. Bir kadının yetiştirdiği eşsiz bir deha da bir ulusun kaderini değiştirebilir. O eşsiz deha; ebedi baş komutanımız, Cumhuriyetimizin kurucusu, baş öğretmenimiz, büyük önderimiz Gazi Mustafa  Kemal Atatürk'tür.

Vefatının 98. yılında Atatürk'ün değerli annesi Zübeyde Hanım'ı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 1. Dünya Savaşı'nın sonlarında hastalanan oğlunu Halep'te ziyarete giden Zübeyde Hanım, ömrü cephelerde geçen oğluna hep hasret duymuş ancak mevzubahis vatan olduğu için her zaman oğluna moral aşılamıştır. Tüm zorluklara rağmen yetiştirdiği evladının her daim yanında olan ve ona güç veren Zübeyde Hanım, Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı için oğlu Mustafa Kemal'in hakkında idam kararı verildiği duyunca hastalanmış, hatta kısmi felç geçirmiştir.

"Sonsuza dek İzmirlilere emanet etmiştir"

Kurtuluş Savaşı günlerinde Mustafa Kemal'e, 'Oğlum! Seni bekledim, gelmedin. Cepheye gittiğini biliyorum. Savaşı kazanmadan geri gelme' şeklinde mektup yazan Zübeyde Hanım, vatanın kurtuluşu ile dünyanın en mutlu insanı olmuştur. Zübeyde Annemiz , 'Sarı Paşam' diye seslendiği oğluna belki de hiç doyamadan bu dünyaya veda ettiğinde Mustafa Kemal, savaştan yeni çıkmış bir ulusun hayat bulması için çaba sarf ediyor ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atıyordu. 'Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdiği seçkin evlatlar sayesinde olmuştur' diyen Mustafa Kemal yurt gezisinde olduğu için cenaze törenine katılamamış, kıymetli annesini sonsuza dek İzmirlilere emanet etmiştir.

"Ülkenin kaderini değiştirdi"

Doğurup yetiştirdiği evlat ile ülkenin kaderini değiştiren Zübeyde Hanım, yalnızca büyük önderimiz Gazi Mustafa Atatürk'ün annesi değil; toplumumuzun kadına bakışı, Cumhuriyet'in kazanım ve değerlerine bağlılığıdır. Zübeyde annemizi anmak; kadını, anneyi, Cumhuriyet'i ve değerlerini bir kez daha anlamak, savunmak ve korumak demektir. En cesur Türk kadınlarımızdan biri olan Zübeyde Hanım, hepimizin annesidir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün değerli annesi Zübeyde Hanım'ın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından etkinliğe katılanlar, karanfillerini ve güllerini Zübeyde Hanım Anıtı önüne bıraktılar.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”