Advert

Süt üreticilerine müjdeyi verdi

Süt üreticilerine müjdeyi verdi
Süt üreticilerine müjdeyi verdi admin
Bu içerik 144 kez okundu.

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve aynı zamanda Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, dün saat 11.00'de birlik binasında süt üreticilerine müjdeli bir haber verdi.

Kocaağa, "Koronavirüs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemize de ekonomik olarak zor günler yaşatıyor. Doların yükselmesiyle ham madde fiyatlarımız da sürekli yükseliyor. Devletimiz ve hükümetimiz, buna sürekli olarak müdahalede bulunsa da hammaddelerin yüzde 60'ı yurt dışından geldiği için dolar endeksli olarak yem fiyatlarına çok aşırı müdahalede bulunamıyoruz. Bunun neticesinde biz de yaklaşık iki aydır üreticimize destek olmak adına ve kâr amacı gözetmeksizin konseyin üzerinde fiyatlar veriyoruz. Ulusal Süt Konseyi, Nisan ayına kadar 2 lira 80 kuruştan alım yapacağını açıkladı. Biz, birlik olarak kârımızdan fedakarlık ederek 500 kiloya kadar olan sütü 2 lira 82 kuruştan 500 kilo üzeri olan sütü 2 lira 83 kuruştan, bin kilogram üzeri olan sütü 2 lira 84 kuruştan, 1500 kilo üzerinde olan sütü 2 lira 85 kuruştan alacağız.

Simental sütü ise 3 liradan alıyoruz. 'Simental sütün farkı nedir?' denilecek olursa da simental süt, cins olarak çok yağlı bir süttür dolayısıyla kalitesi çok yüksektir. Tüm İzmir bölgemizde alım yapmaktayız. Bize süt vermek isteyen üreticilerimiz, eğer süt verdikleri yerden şikayetleri varsa irtibat bürolarımıza ulaşabilir. Öte yandan biz şu an Torbalı'ya kadar süt alımı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde Bergama hattına da hakim olacağımızı buradan duyurmak istiyorum. Bu noktada tüm İzmir'i kapsamış olacağız" dedi.

"Çiftçimize, üreticimize hayırlı uğurlu olsun"

Başkan Kocaağa, çiftçilere bol ve bereketli bir yıl dileyerek şunları söyledi: "Bir haftadır bölgemize bereket yağıyor. Suya ihtiyacımız var. Kuraklık, bu yılın ana konusu. Dağlar daha yeni karlandı, sularımız çekiliyor. Öncelikle çiftçilerimiz, hayvanların ihtiyacı olan kaba yemleri eksin sonrasında ziraat yapsın çünkü ilerleyen günlerde sularımızın ne olacağı meçhul. Suyu boşa kullanmamak çok değerli. Çiftçimize üreticimize hayırlı uğurlu olsun."

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler