Advert

Başkan Gerçek, hayvancının yanında durdu

Başkan Gerçek, hayvancının yanında durdu
Başkan Gerçek, hayvancının yanında durdu admin
Bu içerik 113 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta cuma günü bir ulusal kanalın Ödemiş'e bağlı Gereli Mahallesi'nde bir hayvancıyla yaptığı röportaj, Türkiye gündemine oturdu. O haberde konuşan ve hayvancılıkla uğraşan Fikret Sefa Yeşil’in yanına sonrasında bir başka ulusal kanalın ekibi de gelerek Yeşil'in "Alamadım" dediği 2020 hayvancılık desteğiyle alakalı yalan söylediğini iddia etti.

Gereli Kooperatifi Üyesi Yeşil'i Gereli Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek de yalnız bırakmadı. Gerçek, konuyla alakalı sadece gazetemize ve TV9 İzmir'e konuştu. Başkan Gerçek, "22 numaralı üyemiz Fikret Sefa Yeşil hakkında önce Fox TV'de bir haber yapıldı. Ben bile kamerayı gördüğümde heyecanlanıyorum. Fikret amcamız da çok heyecanlandı ve söylemek istediklerini yanlış aktardı. Ben, hem onu düzeltmek hem de onu korumak adına açıklama yapacağım.

Bu haber, sosyal medyada çok fazla yayıldı ve Fikret amca da çok rencide edildi. Fikret amcanın '2020 yılının desteklerini almadık' demesi yalan değil, yanlış. Yanlış da şöyle: 2020 yılının sadece sekiz aylık süt desteklemeleri hesaplarımıza yattı. 2020 yılına ait buzağı ve yem desteklemeleri hala daha alınmış değil. A Haber'de izlediğimiz görüntülerde aktarılanlar, 2020’de alınan sekiz aylık süt desteklemeleri ve 2019'dan gelen hak ediş paraları yani 2020'den alınan paralar değil. Bu haberler yayıldıktan sonra bakanlık harekete geçti, süreci de hızlandırdı. 2020 yılı buzağı desteklemeleri hemen askıya çıkarıldı. Bu haberlerin bir artısı olduğunu bile düşünüyorum ama Gereli ve Fikret amcanın üzerinde çok büyük bir kamuoyu baskısı oldu. Ben de bu durumdan çok huzursuz oldum" dedi.

"Bu köylünün suçu nedir?"

Gerçek, "Fikret amca aslında köylünün, hayvancının zor durumda olduğunu; para kazanamadığını anlatmak istiyor. Üstelik Fikret amcanın oğlu hakkında da çok sayıda asparagas bilgi yayıldı, 'Oğlu paraları yemiş' gibi kırıcı ifadeler kullanıldı. Fikret amcanın orada söylemek istediği, 'Benim artık yaşım geçti, desteklemeleri aldığım kartım bile oğlumda. Bütün paraları o çekiyor, benim haberim bile olmuyor. Bu işi o yürütüyor.' Ne yazık ki bu da çarpıtıldı ve olay saçma sapan yerlere gitti.

Fox Haber'de bu haber çıktıktan sonra diğer günün sabahı A Haber'den bazı arkadaşlar, Fikret amcanın evine gelmiş. Ellerinde kağıtlarla beraber Fikret amcaya, 'Yalan yanlış şeyler söylediniz, Sen, 2020 yılından destek almışsın' demişler. Fikret amcam, gene heyecanlanıp kendini ifade edememiş. Fikret amcanın bu konuyu asıl dile getirmesinin sebebi, hayvancıların kötü günler geçirmesi.

Bakın, süte zam geldi. Bir yıl boyunca süte zam gelmemişti. 2 lira 30 kuruştu, 2 lira 80 kuruştan satmaya başlayacağız. Bunun akabinde yeme 6 ila 8 lira arasında zam geldi. Köylüye gelen 50 kuruş zam hiç oldu gitti. Adam, bunu anlatmaya çalışıyor. A Haber'den gelen televizyoncu 'Neden?' diye soracağına Fikret amcayı suçluyor. Fiyatların sürekli zamlanmasının sebebi de şu: Euro'da fiyat değişmedi, doların fiyatı da değişmedi. Yemin zamlanmasının tek sebebi; arpa, buğday, hububat sektöründeki yedi sekiz büyük firmanın canlarının istediği gibi at oynatmasından kaynaklanıyor. Ne yurt dışındaki fiyatlarda ne dolar da ne de Euro da değişiklik var ama 6 lira zam geliyor. Bu köylünün suçu nedir?" şeklinde konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”