Advert

Kırsal mahalle için Beydağ'da adım atıldı

Kırsal mahalle için Beydağ'da adım atıldı
Kırsal mahalle için Beydağ'da adım atıldı admin
Bu içerik 129 kez okundu.

2012 yılında çıkartılan 6360 Sayılı Kanun ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun'un 10. maddesine göre kırsal mahalle statüsü kazandırılması için ilk adım, Beydağ Belediye Meclisi'nde atıldı. 

 

Beydağ Belediyesi'nde bir süredir hazırlıkları devam eden kırsal mahalle düzenlemesiyle ilgili geçtiğimiz haftalarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yasayla mahalleye dönüşen köylerin torba kanunla yeniden kırsal mahalle statüsüne kavuşacağını, bunun için muhtarların dilekçe yazarak ilçe belediyesine başvuruda bulunmalarına yönelik çağrıda bulunmuştu. Beydağ'da daha önce köy statüsünde olan mahallenin muhtarlarının kırsal mahalle statüsüyle ilgili başvurularını tamamlamasıyla birlikte konu, Beydağ Belediye Meclisi'nin Şubat ayı olağan toplantısına taşındı. Beydağ'da daha önce köy olan 21 mahalleye kırsal mahalle statüsü kazandırılması, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. 21 köy için kırsal mahalle düzenlemesi, 90 gün içerisinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek karara bağlanacak. 

 

"Bir bütün olarak yolumuza devam edeceğiz"

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Beydağ programında kırsal mahalle konusunu Beydağlı muhtarların da katılımıyla görüştüklerini hatırlatan Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, "Sayın Tunç Başkanımız, yasayla mahalleye dönüşen köylerimizin torba kanunla yeniden kırsal mahalle statüsüne kavuşacağını, bunun için muhtarlarımızın dilekçe yazarak belediyemize başvuruda bulunmalarına yönelik çağrıda bulunmuştu. Biz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bir bütün olarak yolumuza devam edeceğiz. En başından beri bunu söyledik. İlçemizde yaşayan her bir hemşehrimizin yaşadığı, ürettiği yerde doyması ve mutlu olması, hayatın kolaylaşması için çalışmalarımıza devam ettik. Bu düzenleme, kırsal mahalle olarak tanımlanacak köylerimizdeki hemşehrilerimiz için önemli kolaylıklar sağlayacak. Belki belediyelerimiz için gelir anlamında kayıp olsa da biz, kardeşlerimize en iyi hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.  

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de kırsal mahalle konusundaki düzenlemenin bir an önce hayata geçmesi için belediyelerimize destek sözü vermiştir. Bu sebepledir ki İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile Beydağ'ımızın her bir noktasında hep beraber çalışmalarımız devam edecektir."

 

Düzenleme neler getirecek?

 

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler, Emlak Vergisi'nden muaf olacak.  

 

Kırsal mahallelerdeki ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için Emlak Vergisi, yüzde 50 indirimli uygulanacak. Kırsal mahallelerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret; en düşük tarifenin iş yerleri için yüzde 50'sini, konutlar için yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirlenecek. 

 

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”