Advert

Birgi'de turizm hedefleri konuşuldu

Birgi'de turizm hedefleri konuşuldu
Birgi'de turizm hedefleri konuşuldu admin
Bu içerik 107 kez okundu.

Ödemiş'in tarihi mahallesi Birgi'de pandemi sonrası dönemde turizm için atılacak adımlar ve hazırlık dönemiyle ilgili toplantı düzenlendi. Başkan Mehmet Eriş, Birgili esnafla durum değerlendirmesi yaptı, görüş alışverişinde bulundu.

 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Aydınoğulları Beyliği'nin başkenti olarak tarihe geçen Birgi'de pandemi sonrası turizmde başlayacak yeni dönem, Ödemiş Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda ele alındı. Tarih, doğa, kültür ve inanç turizminin kalbinin attığı Birgi'deki esnafla gerçekleşen buluşmada Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Birgi'de tarihi dokunun korunması ve Ödemiş'te turizmin gelişimi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte atılacak adımlarla ilgili bilgiler verdi.

 

Belediye Başkan Yardımcıları Özay Kaptan, Feridun Azeroğlu, Ufuk Kızıler ile Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Esnaf Odası Başkanı Hülya Çavuş'un katıldığı toplantıda esnaf, Birgi ile ilgili talep ve önerilerini paylaştı. Birgi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi ile ilgili girişimlerin heyecanla sürdüğünü ifade eden Başkan Eriş, Birgi'nin tarihi dokusu ile olduğu kadar incir ve ipek gibi ürünleriyle ve lezzetli yemekleriyle de öne çıkması gerektiğini söyledi.

 

"Doğal olana, yerel olana dönüşün

yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz"

 

Başkan Eriş, "Esnafımızın pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları biz de yüreğimizde hissediyoruz ama pandemi sonrası döneme de hazır olmamız gerekiyor. Bunu bir hazırlık dönemi olarak da görmemiz lazım. Birgi'deki esnafımızla turizmdeki yeni dönem hedeflerimizi konuşma adına son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Esnafımıza katılımları ve değerli katkıları için teşekkür ediyoruz. Bu toplantıda konuştuklarımızı bir rapor haline getirip planlamalarımız için göz önünde bulunduracağız.

 

Doğal olana, yerel olana dönüşün yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz ve Birgi, hem tarihiyle hem de bu yönüyle çok şanslı. Birgi'ye gelen konuklarımız hoş karşılandığında ve en iyi şekilde ağırlandığında Birgi daha mutlu olur. Taşı toprağı da mutlu olur, insanı da mutlu olur. Bu anlamda esnafımızın ve işletmelerimizin her zaman daha iyisini yapmak üzere hareket edeceğini düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyemizin Meslek Fabrikasıyla da Birgi'de turizm için güzel eğitim faaliyetleri yapabiliriz. Daha çok insanımızın turizmde istihdam edilmesi adına çok önemli.

 

"Hem koruyup hem tanıtmalıyız"

 

Birgi, Bozdağ, Gölcük, Lübbey, Bademli ve Kayaköy gibi birçok turistik zenginliğimizi hem koruyup hem tanıtıp hem de turizme kazandırarak kent ekonomimizi turizmle güçlendirmek, en önemli hedeflerimiz arasında. Bizi biz yapan özelliklerimizi, yerel zenginliklerimizi öne çıkartarak ve marka değerini artırarak Ödemiş'in turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için hep birlikte çalışacağız" dedi.

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da