Advert

Yem fiyatlarına ve sürekli zamlanan peynire isyan etti

Yem fiyatlarına ve sürekli  zamlanan peynire isyan etti
Yem fiyatlarına ve sürekli  zamlanan peynire isyan etti admin
Bu içerik 115 kez okundu.

İğdeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top, pandemiyle beraber yaşanan zorluklarla birlikte sürekli olarak artan yem fiyatlarının üreticiyi olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Başkan Top, "Sabah akşam demeden hizmet vermek kolay bir iş değil. Örneğin; aldığımız bir yük merkeze giderse fiyatı farklı, dağın tepesine çıkarılırsa da bambaşka bir fiyat. Bu zorluklarla üreticilere hizmet veriyoruz ama biz, bunca hizmeti verirken o insanları tamamen mutlu etmiş de sayılmıyoruz. Yeminde, arpasında, mısırında, gübresinde, her türlü gıda ihtiyacında, akaryakıtında, sulamasında elimizden geldiğince yanlarında durmaya çabalıyoruz. Bizim kar marjımız yüzde dördü geçmiyor. 

Büyüklerimizin bu üreticilere, toprağı işleyen çiftçiye yerinde destek vermesi gerekir. Çiftçilerin üretime teşvik edilmesi gerekir. Yetkililer, sürekli artan fiyatlara çözüm bulmalı. Üretim desteklenmeli. Geçen yıl bu dönemlerde 34-35 litre sütle üreticimiz bir çuval yem alabiliyordu. Şimdi üretici, sütün zamlanmasına karşın 45 litre süt ile bir çuval yem alabiliyor. Yine geçen sene iki kilo dana etine karşılık bir çuval yem alabilirken bu sene üç kilo dana etine karşılık bir çuval yem alabiliyoruz. Bu makas gitgide açılıyor" dedi.

"Merdivenlerin basamakları eşit olmalı"

Top, peynirin sürekli olarak zamlanmasının sebebini de şu cümlelerle açıkladı: "Tüketici, peyniri pahalı yememeli. Asgari ücretlinin nasıl geçindiğini az çok tahmin edebiliyorum. 'Bir kilo tulum peynir 80 lira' denilince benim canım yanıyor. Sütü üretmişiz, getirmişiz, toplamışız, almış gitmişiz, marketçinin rafına koymuşuz. Üç ay hiç para almadan vade beklemişiz. Üç ay boyunca market benden mal çekiyor, hem bizim sermayemiz kullanılıyor hem de hem üreticinin hem de imalatçının ikircik toplamıyla hemen hemen baş başa giden bir para kazanılıyor. Merdivenlerin basamakları eşit olmalı. Bana bir market gösterin ki veresiye defteri olsun."

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da