Advert

Arasta'da esnaf kan ağlıyor

Arasta'da esnaf kan ağlıyor
Arasta'da esnaf kan ağlıyor admin
Bu içerik 105 kez okundu.

Ödemiş'in tarihi Arasta Çarşısı, bugünlerde zor zamanlar yaşıyor. Arasta Çarşısı içinde bulunan ayakkabıcılar, gelirlerinin büyük ölçüde düştüğünü ve eskiden çok kalabalık olan çarşının şimdilerde çok boş olduğunu da dile getiriyor.

Ayakkabıcı Mustafa Çakıroğlu, "Arasta için çok üzülüyorum. 150 yıllık geçmişi olan bir yer olmasına rağmen daha önceki dönemde yapılan restorasyon çalışmaları da yeterli değil. Esnafın hali de pek iyi değil. Eskiden burası cıvıl cıvıldı. Cumartesi Pazarı'nda insanlar, buranın yoğunluğundan Arasta'nın içine adım atamazdı. Şimdi ise insanların buraya gelmesini bekler olduk. Kazançlarımız, ifade edemeyeceğimiz şekilde düştü. Yerine göre siftah bile yapamadığımız zamanlarımız oluyor" dedi.

Arasta'nın en eski esnafı 82 yaşındaki Nusret Candaş, "Süpermarketler, dev markalar çıkınca buralar öldü. Şehrin merkezi de değişince müşteri buraya uğramaz oldu. Dükkan kirası verip bir de eleman çalıştırmaya kalkarsan bu çarşıda zor geçinilir artık. Eskiden ayakkabı alacak olan buraya gelirdi. Başka yerde de ayakkabıcı yoktu. Şimdi kimse buraya gelmiyor. Her yerde ayakkabı var" şeklinde konuştu.

"Çarşımız harabe bir vaziyette"

Öte yandan esnaf, tarihi Arasta Çarşısı'nın restore edilmesini de bekliyor. Mustafa Çakıroğlu, "Burası, gölgelik gibi bir yer oldu. Eski ahengi de kalmadı. Saçaklar, perdeler buraya hiç yakışmıyor. Alt yapısı da iyi değil. Ödemiş Belediyesi'nin buraya el atması lazım. Orijinali bozulmadan Birgi Mahallesi gibi bir restorasyon olsa çok daha çekici bir yer haline gelecek arastamız. Burası, aynı zamanda bir sit alanı. İnsanların bir çivi çakmasına müsaade edilmiyor. Yüksek Anıtlar Kurulu bu faaliyetlere izin vermediğinden çarşımız harabe bir vaziyette. Aynı zamanda buranın canlanması için yağmur ve güneş almayan bir sistemle de donatılması gerek. Burada döşeme taş bile sakıncalı. Kadınlar, topuklu ayakkabıyla girmiyor. Umarım yetkililer sesimizi duyar" şeklinde konuştu.

Haberi, TV9 İzmir Youtube ve Facebook sayfamızdan "Ödemiş'in Arasta Çarşısı Kan Ağlıyor" başlığı ile bulabilirsiniz. Kanalımıza henüz abone değilseniz Youtube ve Facebook adreslerimizden ücretsiz abone olabilir, bildirimlerinizin sesini açarak bölgenin en güncel haberlerine anında ulaşabilirsiniz.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Kiraz Kadın Kolları’ndan basın açıklaması
CHP Kiraz Kadın Kolları’ndan basın açıklaması
Başkan Saliha Özçınar Kutlu İkinci kez koranavirüse yakalandı
Başkan Saliha Özçınar Kutlu İkinci kez koranavirüse yakalandı