Advert

Don tehlikesine karşı elyaf örtülü önlem

Don tehlikesine karşı elyaf örtülü önlem
Don tehlikesine karşı elyaf örtülü önlem admin
Bu içerik 101 kez okundu.

Ödemiş'teki bakla ve bezelye üretimi yapan çiftçiler, bölgede don tehlikesine karşı tarlalarını elyaf örtü ile örterek soğuğa karşı önlem aldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Ege Bölgesi için don uyarısı yapmasının ardından İzmir'deki üreticiler de soğuğa karşı önlem almaya başladı. Ödemiş'teki bakla ve bezelye üreticileri de tarlalarını elyaf örtü ile örttü. Çiçek açan bakla ve bezelyenin don tehlikesi karşısında kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini beliren üreticiler, pahalı olmasına rağmen elyaf örtü ile örtmek zorunda kaldıklarını söyledi.

"Daha pahalı olabilir"

14 ve 15 Şubat itibarı ile soğuk hava uyarısını aldıklarını belirten Uzundere Mahallesi'nden Mehmet Tok, "Meteorolojinin yaptığı uyarıları takip ediyoruz. Önümüzdeki hafta itibarı ile hava sıcaklıkları, özellikle geceleri sıfır derecenin altına düşecek. Çiçek yapmış baklalar, soğuk hava karşısında dayanamaz. Dolayısıyla bütün masrafımız boşa gider. Bu nedenle masraflı olmasına rağmen tarlalarımızın üstünü elyaf örtülerle kapatıyoruz. İnşallah emeğimizin karşılığını alırız" dedi.

Havanın soğuk gitmesi durumunda bakla ve bezelyede rekoltenin düşebileceğini belirten Tok, "Tüketici, bu yıl bakla ve bezelyeyi daha pahalıya satın almak zorunda kalabilir" şeklinde konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”