Advert

”Bu şekilde daha fazla devam edemez”

”Bu şekilde daha fazla devam edemez”
”Bu şekilde daha fazla devam edemez” admin
Bu içerik 111 kez okundu.

11 aydır devam eden pandemi sürecini en zorlu şartlarda geçiren sektörlerden olan fotoğrafçılık sektörü çalışanları da kısıtlamaların bir an önce kalkmasını bekliyor. Fotoğrafçı Mutlu Aydın, ”19 yıldır fotoğrafçılık sektöründe hizmet vermekteyim. Pandemi, çok sayıda sektörü negatif yönde etkilediği gibi bizi de olumsuz etkiledi. Düğünler olmadığı için iş yapamıyoruz. Günlük yaptığımız işler de resmi kurumlar tarafından vesikalık fotoğraf istenmediği için kalktı. Mağdur durumdayız. Geçim koşulları zor, masraflarımız var. Ödememiz gereken birtakım ödemelerimiz mevcut. Bizim sektörde evi, dükkanı kira olanlar çoğunlukta. Bu insanlar, kepenk indirmemek için çare arıyor.  Bundan sonraki süreçte en büyük beklentim, kademeli olarak her yerin açılmasıdır“ dedi.

“12 ayı geçirmeye çalışmak zorunda kaldık”

Fotoğrafçı Göksel Gezgen ise şunları söyledi: ”15 senedir fotoğrafçılık sektörü içinde Stüdyo Yüksel olarak yer almaktayız. Düğün ve sünnet, bizim kültürümüzün olmazsa olmazlarından. Ülke ekonomimize de çok büyük bir katkı sağlıyor. Düğünlerin kapanmasıyla işlerimiz sekteye uğradı. 2020 yılı içerisinde kısıtlamaların ardından sektörün yeniden açılmasıyla başlayan yaklaşık üç aylık süreçte idareli bir şekilde işimizin başında olduk ama yılın 12 ayında yalnızca 2-3 ay çalışarak 12 ayı geçirmeye çalışmak zorunda kaldık.

En büyük yarayı alan sektörlerin başında olduğumuzu düşünüyoruz. Şu anda günlük işlerle işimizi idame ettirmeye çabalıyoruz. Şu anda devam ediyoruz ama bu şekilde daha fazla devam edemez. Büyük şehirdeki ustalarımızın çoğu kepenklerini kapattı. Öte yandan eleman kaybı da yaşıyoruz. Devamlı olan bir sirkülasyon vardı ve birden işlerin neredeyse tamamı bitti. Arkadaşlarımız için üzgünüz, onlar da bize üzülüyor. Sonuç olarak yapacak bir şey yok. Bu, bütün dünyayı etkisi altına almış bir salgın ve insanlık elbet bu salgından da kurtulacaktır. Şu anda kırka yakın fotoğrafçı var ve bu fotoğrafçıların bir kısmı, farklı işlerle uğraşıyor. Aile destekleriyle ayakta kalan çok dükkan var.”

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”