Advert

Kızılay gönüllüleri öğrencilerle buluştu

Kızılay gönüllüleri öğrencilerle buluştu
Kızılay gönüllüleri öğrencilerle buluştu admin
Bu içerik 100 kez okundu.

Genç Kızılay İzmir gönüllüleri, köy okullarında eğitim gören öğrencileri ziyaret ederek temel sağlık bilinci konusunda bilgilendirme yaptı. Türk Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Öğrenci Çalışma Grubu’nda yer alan stajyer doktorlar ve gönüllüler, "Sağlıklı Köy Okulları Projesi" kapsamında ilk ziyaretlerini Kiraz ilçesinde yer alan Yeniköy İlkokulu'na gerçekleştirdi.

Çocuklarla keyifli zaman geçirip onlara Kovid-19 döneminde sağlık konusunda bilgiler veren gönüllüler, öğrencileri beslenme ve obezite konusunda bilgilendirdi. Öğrencilerin giyim ihtiyaçları da İzmir Kızılay tarafından karşılanırken ihtiyaç sahibi ailelere de gıda yardımında bulunuldu. Ekip, çocuklara oyuncak dağıttı ve miniklerle beraber “Aycan ve Aykız” çizgi filmi izleyerek hem onlara Kızılay’ı tanıttı hem de keyifli zaman geçirmelerini sağladı.

“Görme kusuru ihtimalleri var”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Genç Kızılay İzmir gönüllüsü ve Sağlıklı Köy Okulları Proje Sorumlusu Merziye Gökçe Göksu, “COVID-19 döneminden belki de en çok miniklerimiz etkilendi. Çocukken böyle bir dönem yaşamak çok zor. Miniklerimizin biraz da olsa onların yüzünü güldürüp yanlarında olduğumuzu hissettirebildiysek amacımıza ulaşabildik demektir. Etkinlik sonunda öğrencilerden biri, ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ sorusuna ‘Ben Kızılaycı olmak istiyorum’ cevabını verdiğinde bu çatı altında ne kadar güzel işler yaptığımızı bir kez daha fark ettim.

Nasıl yapılacağı bilindiği takdirde sağlığımız konusunda çok temel ve evlerde kendimizin bile uygulayabileceği temel muayeneleri uyguladık çocuklarımıza. Ekibimizde stajyer doktor gönüllülerimizin olması, bu durumu daha da kolaylaştırdı. Elbette tanı ve tedavi için çocukların doktor kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Projede biz de görme kusuru vb. sorunlar yaşama ihtimali olan çocuklarımız olduğunu fark ettik ve okul müdürlerini bu konuda bilgilendirdik. Okuldaki hocalar, bu konuda çok hassas ve bilinçliydi. Umarız çocuklarımızın sağlık sorunları erkenden tespit edilir ve yaşam kaliteleri de bu şekilde artar” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da