Advert

Mesleğinin yaşaması için torununa öğretiyor

Mesleğinin yaşaması için  torununa öğretiyor
Mesleğinin yaşaması için  torununa öğretiyor admin
Bu içerik 77 kez okundu.

Ödemiş’te uzun yıllardan beri çömlekçilik ile uğraşan üç çocuk, beş torun sahibi 73 yaşındaki Şükrü Ulusu, üç erkek torunu öğrenmek istemeyince  unutulmaya yüz tutan mesleğini ilgi duyan 5 yaşındaki kız torununa öğreterek kaybolmaya yüz tutan sanatının yaşamasını istiyor.

Günlüce Mahallesi’nde yaşayan Şükrü Ulusu, uzun yıllardan beri severek sürdürdüğü toprak sanatının yaşaması için uğraştığını belirterek, “Toprak sanatı üzerinde çalışmalar yapıyorum. Unutulmaya yüz tutan bu sanatın yaşaması için üç erkek torunumun öğrenmesini istedim ancak buna ilgi göstermediler. Ben de çalışma yaparken yanıma gelerek ilgi duyan kız torunum Elif’in topraktan tabak ve benzeri şeyler yapmak için uğraştığını görünce bu sanatı ona öğretmeye karar verdim. Beş yaşında olmasına rağmen öğrenmek için can atıyor. Normalde bu sanatı genellikle erkekler yapıyor ama niye bayanlar da yapmasın?” ifadelerini kullandı.

Teknoloji oldukça etkiledi

Ödemişli toprak üstadı, uzun yıllardan beri sanatını sürdürdüğünü ancak son yıllarda teknolojinin çok hızlı ilerlemesi nedeniyle bu sanatın kaybolmaya yüz tuttuğunu ifade ederek, “Bölgemizde  topraktan bardak, süs eşyaları gibi birçok şey yapılıyor ancak plastik gibi malzemelerden yapılan çalışmalardan toprak sanatı etkilendi. Atalarımızdan gelen bu sanata devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Beş yaşındaki Elif Ulusu ise dedesi Şükrü Ulusu’nun yaptığı toprak sanatını çok sevdiğini ifade ederek, “Dedem her gün burada uğraşıyor. Ben de öğretmesini istemiştim. Çok hoşuma gidiyor” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”