Advert

“Esnafımızın çarkı tekrar dönecek”

“Esnafımızın çarkı tekrar dönecek”
“Esnafımızın çarkı tekrar dönecek” admin
Bu içerik 110 kez okundu.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, kabine toplantısı sonrasında açıklanan kararlarla esnaf bir umut ışığı doğduğunu kaydetti. Başkan Mutlu, yeni kararların esnaf ve sanatkarlara nefes aldıracağını belirterek, “Uzun süredir kepenkleri kapalı olan ve yeni kararları heyecanla bekleyen esnaf ve sanatkarlarımız, bir yandan da hazırlıklarını tamamladı. Çarklar, yavaş yavaş dönmeye başlayacak. Yeni süreç hayırlı olsun” dedi.

Kademeli normalleşme sürecinde her kesime görevler düştüğüne dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, “Yapılan açıklamalar doğrultusunda kafeler, lokanta ve restoranlarımız, cumartesi günü dahil olmak üzere saat 07.00 ile 19.00 arası açık olacak ve yüzde 50 kapasiteyle hizmet verecekler. Lokantalar, 00.00’a kadar paket servisini sürdürebilecek. İzmir’de cumartesi günü 21.00’e kadar sokağa çıkma yasağı olmayacak. Düğün ve nikah merasimleri de bir saat ve en fazla 50 kişilik katılımlarla yapılabilecek. Okullarda kademeli yüz yüze eğitim başlayacak.

Cumartesi yasağının kalkması ve 19.00’a kadar çalışma izni, iş yoğunluğu gün içinde olan kafelerimizi ve lokantalarımızı rahatlatacaktır. Belirli şartlarda da olsa düğün ve nikahların yapılması; çiçekçi, fotoğrafçı, şekerci, gelinlikçi, düğün salonu işletmecileri gibi pek çok meslek koluna bir nebze olsun canlılık getirecektir. Sınırlı yüz yüze eğitimin başlaması ise kırtasiye, okul kantini gibi mesleklerde yavaş yavaş da olsa çarkların dönmesine vesile olacaktır. Toplumsal duyarlılığımız ile salgınla mücadelede iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. İçkili lokantalarımızın da alınacak iyi sonuçlarla en kısa zamanda kapılarını açabilmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.

“Herkesin görevi”

Haziran başında yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini söyleyen Mutlu, “Burada toplumu oluşturan her kesime önemli görevler düşüyor. İşletmelerimiz, bugüne kadar özveri ile genelgelere ve alınan tedbirlere uymaya özen gösterdi. Bundan sonra da kurallar doğrultusunda işinin başında olacaklardır. Vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi, denetimlerin etkinleştirilmesi de salgın ile mücadelede önemli mesafe kat etmemizi sağlayacaktır.

Esnaf ve sanatkarlar, kentlerin dinamikleridir. Mevcut karar kurullarına esnaf kesiminin temsilcilerinin de aktif katılımının sağlanması, yapılacak çalışmaları daha verimli kılacaktır. Normalleşme ile birlikte esnaf ve sanatkarlar, yeniden iş yerlerini açacaklardır. Umuyorum ki kurallara riayetimiz, içimizde yaşattığımız sorumluluk ve dayanışma  duyguları ile bu zor günleri aşacağız ve eski günlerimize dönebileceğiz. Herkese sağlıklı günler ve hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”