Advert

Kendi dillerinde de eğitim alacaklar

Kendi dillerinde de eğitim alacaklar
Kendi dillerinde de eğitim alacaklar admin
Bu içerik 162 kez okundu.

Gereli Mahallesi’nde yaşayan 14 Çerkez ortaokul öğrencisi, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Çerkezce seçmeli dersinde kendi dilinde eğitim alacak.

Ödemiş Kafkas Kültür Derneği Kurucu Üyesi Abre Kemal Ersöz, konu ilgili olarak şunları söyledi: “Biz, burada doğduk büyüdük. Anavatanımız artık burası. Ana dilimizin kaybolmaması, kültürümüzün yok olmaması için ve yazılı olmayan anayasamızın kaybolmaması için bir mücadele içindeyiz. Onun için 14 Martlar bizim için çok değerlidir; ana dilimizi koruma ve gelecek nesillere aktarma günüdür. 14 Mart, bizim için bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasa ve anayasalarında yapılan değişiklik sonucu ana dilde eğitim, ortaokulların 5., 6., 7. ve 8. sınıflarında her ne kadar seçmeli olarak da uygulansa bu konuyla alakalı bir mücadele başlatma kararı aldık.

”2021, 14 Mart bizim için milattır”

2021 yılında Ödemiş Kafkas Kültür Derneği olarak yapmış olduğumuz girişimler neticesinde 14 öğrencimiz, Gereli Mahallesi’nde bulunan Şehit Er Süleyman Özdemir Ortaokulu’nda 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Çerkezce yani ana dillerinde eğitim alacak. Bize destek veren velilerimize, ortaokulumuzun yönetimine, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şükran borçluyuz. Biz, bu topraklarda doğduk. Çok şey istemiyoruz. Ben, Çerkez bir baba ve Yörük bir annenin evladıyım. Üzerimde hem Ödemiş hem de Çerkez kültürü taşıyorum. 2021, 14 Mart bizim için milattır. Artık unutulmayacak.”

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe