Advert

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”
“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” admin
Bu içerik 110 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde demokratik kitle örgütleri ile sendikalar, pazartesi günü saat 17.00’de İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını protesto etmek amacıyla Hükümet Meydanı önünde toplandı. Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Zarife Özcan’ın yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla Avrupa Konseyi tarafından 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılan sözleşmedir. Bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan uluslararası sözleşmedir.

 

İstanbul Sözleşmesi, 6251 sayılı yasa ile TBMM’de oy birliği ile uygun bulunarak Anayasa’nın 90. maddesi çerçevesinde yürürlüğe konulmuştur. İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sözleşmeden çekilme kararı aldı.

 

“Eşitliği sağlayacak politika

geliştirilmesini hatırlatıyor”

 

Bu sözleşme, şiddetle mücadele konusunda bir insan hakları sözleşmesidir. ‘Toplumsal cinsiyet’ kavramının tanımını yapmakta ve toplumun kişilere, cinsiyete dayalı olarak biçtiği rollerin varlığına ve kadınlara yönelik yapısal şiddete dikkati çekmektedir. Sözleşme, kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddetin de birer insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olduğunun altını çizmektedir. Taraf devletlere eşitlik ilkesine bağlı kalarak toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme, bu şiddet vakalarını etkin şekilde soruşturma ve kovuşturma gibi sorumluluklar vermektedir. Şiddeti EŞİTSİZLİĞİN BİR SONUCU olarak görmekte ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak politikaların geliştirilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.

 

Sözleşme, kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti önleme konusundaki girişimleri olabildiğince kapsayıcı tutmak, önlemlerden ve koruma mekanizmalarından evli olsun ya da olmasın şiddet gören her kadının yararlanabilmesi için ev içinde veya kamusal alanda kadına yönelik fiziksel, cinsel, duygusal, ekonomik her türlü şiddeti kapsamaktadır. Sözleşmede iddia edildiği gibi ‘eşcinselliği özendiren’ herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

 

“Kadın cinayetleri münferit değil”

 

2020 yılında 300 kadın cinayeti işlenmiş, 171 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilememiştir. 22’si ekonomik, 96’sı da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülmüştür. Hal böyle iken İstanbul Sözleşmesi’nden kararname ile çıkmak, şiddeti körükleyeceği gibi ülkemizin sadece kadın haklarında değil, insan haklarındaki tüm kazanımlarını kaybetmesine yol açacaktır.

 

Kadın cinayetleri münferit değil, adli vaka hiç değil.

 

“Kadınlar, haklarından vazgeçmeyecek”

 

Kadınları güçlendirme politikaları yerine en çok kadınları tehdit etmek için kullanılan, bireysel silahlanma politikaları, kadınları güçsüzleştiren aileyi güçlendirme politikaları uygulandığı, gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı, var olan yasalar uygulanmadığı, uygulama için gerekli bütçe ayrılmadığı ve kadın-erkek eşitliğini sağlayacak politikalar hayata geçirilmediği için kadın cinayetleri sürüyor. Bunların engellenmesi için İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

Bir kadın arkadaşımızı daha kaybetmeye, bu konuda hiçbir adım atılmaksızın kaybedilen bir güne dahi tahammülümüz yok iken şimdi daha da geriye adım atılmasını KABUL ETMİYORUZ. İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ’

 

‘Kadın cinayetleri politiktir’ argümanı, ne yazık ki alınan bu son kararla doğrulanmıştır. Sözleşmeden çekilmek gerektiğini savunan kitlenin dahil olduğu karanlık, hepimiz için malumdur. İşte biz, o karanlığı istemiyoruz. Mücadelemiz bunun için; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

 

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi ve bu meydanda toplanmış demokratik kitle örgütleri olarak vahim sonuçları olabilecek bu karardan dönülmesini istiyoruz. Başta TBMM, yetkili kurumlar ve ilçemizde olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyoruz. Şiddetin karşısında olan her vatandaşın da bizimle birlikte hareket etmesi gerekliliği ortadadır. Kadınlar, Atatürk Türkiye’sinde hiçbir hakkından vazgeçmeyecektir. Ülkemizin şiddetsiz yarınlara ulaşması için ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ dedik ve demeye devam edeceğiz. İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ve gerçekten tam anlamıyla uygulandığında getireceği kazanımlardan VAZGEÇMİYORUZ . Saygıyla duyururuz.”

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”