Advert

Bölgedeki ilk, Kiraz’da gerçekleşecek

Bölgedeki ilk, Kiraz’da gerçekleşecek
Bölgedeki ilk, Kiraz’da gerçekleşecek admin
Bu içerik 131 kez okundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İzmir’in en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kiraz ilçesinde bulunan Veteriner Fakültesi bünyesinde bölgenin ilk kanatlı hayvan çiftliğini kuruyor. Hisarköy Mahallesi’nde kurulacak Gezen Tavuk Yumurta Üretim Tesisleri, bilimsel araştırmalar ve Ar-Ge faaliyetleri için bir laboratuvar niteliğinde olacak. Tesiste aynı zamanda uygulamalı eğitimler de gerçekleştirilecek. Kiraz Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen 2.5 dönümlük arazide bin tavuk kapasite ile kurulacak tesiste ilerleyen dönemde bıldırcın yumurtası ile ilgili çalışmalar da yapılacak.

Rektör Hotar yerinde inceledi

DEÜ Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Veteriner Fakültemizde birçok yeni proje başlatıyoruz. Öncelikle 2.5 dönümlük bir arazide bin tavuk ile başlayarak gezen tavuk yumurtası ve takibinde bıldırcın yumurtası üretimi yapacağımız bir tesis kuruyoruz. Bu tesis sadece üretim amaçlı değil, fakültemiz öğrencilerinin uygulama eğitimlerinde de kullanılacak. Örneğin; yem kalitesi et ve yumurta miktarı ve kalitesini nasıl etkiliyor öğrencilerimiz bunu sahada görebilecekler. Ayrıca bu tesis, öğretim üyelerimizin TÜBİTAK ve benzeri kaynaklardan desteklenen projelerinde de bir laboratuvar vazifesi görecek. Tesisimiz, aynı zamanda bölgemizdeki ilk kanatlı hayvan çiftliği olması bakımından da önem taşıyor. Bu ilk adımı atmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz" dedi.

“Ortak çalışmalarda yer alacak”

Veteriner Fakültesi bünyesinde büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği alanlarında da çok sayıda bilimsel çalışma yürütüldüğüne dikkat çeken Rektör Hotar, "Hocalarımız, aynı zamanda büyük ve küçükbaş besicilik, süt ve süt ürünleri üretimi, yem kalitesi, suni tohumlama, gebelik takibi konularında da araştırmalar yürütmekte ve bölgenin ihtiyaçları için çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulmakta olan ithalat, ihracat ürünleri ile yem ve gıda analizlerine yönelik tematik laboratuvarımız, ileri teknolojideki altyapısı ile Veterinerlik Fakültemiz bünyesinde yürütülecek araştırmaların çeşitliliği ve niteliğine olumlu katkılarda bulunacak ve bu birimlerimiz, ortak ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alacaktır" diye konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”