Advert

Geçen yıl pandemi, bu yıl don vurdu

Geçen yıl pandemi, bu yıl don vurdu
Geçen yıl pandemi, bu yıl don vurdu admin
Bu içerik 113 kez okundu.

Sofralarda aranılan lezzet haline gelen Ödemiş’in Kaymakçı baklası, piyasaya çıktı. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan üreticiyi bu yıl don vurdu. Don nedeniyle ürünün büyük ölçüde zarar gördüğünü belirten üreticiler, “Büyük şehirlerdeki tüketici, baklayı geçen yıla göre daha pahalıya almak zorunda kalacak” dediler.

Bakla ve bezelyesi ile ünlü Kaymakçı’da kurulan bezelye ve bakla pazarı hareketlenmeye başladı. Kar ve don nedeniyle bir haftalık bir gecikme yaşanan pazara gelen baklanın az olması dikkatlerden kaçmadı. Kaymakçılı bakla üreticileri, bakla hasadının başladığını belirterek, “Geçtiğimiz hafta yaşanan don olayı, bakla ve bezelyeyi kötü vurdu. Bu yıl bakla ve bezelye, pazarlarda az bulunacak” dediler.

“Rekoltede düşüş var”

Bakla alım satımı yapan Mutlu Didin, “Bir günlük kar yağışı ve don olayı, üretimi olumsuz etkiledi. Geçen yıl pandemi nedeniyle pazarlar kapanmış, üretici satış yapamaz duruma gelmişti. Bu yıl da soğuk hava nedeniyle ürün rekoltesinde ciddi bir düşüş var. Bazı üreticiler, tarlalarını bozma aşamasındalar” dedi.

Elverişsiz hava koşullarının ürünün hasadını geciktirdiğini belirten Mehmet Gürgen de 1 Nisan itibarı ile toptancı pazarına ürün geldiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıl piyasa, 2 liradan açılmış fakat salgın önlemleri nedeniyle 1 liraya kadar düşmüştü. Bu yıl piyasa, 5 liradan açıldı. Baklada çoğu tarlada soğuk vurgunu var. Bakla bulmakta zorlanacağız. Nisan başında olmamıza rağmen soğuk hava etkisini hissettiriyor. Son günlerin soğuk geçmesi nedeniyle bakla hasadında gecikme var" şeklinde konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Kiraz Kadın Kolları’ndan basın açıklaması
CHP Kiraz Kadın Kolları’ndan basın açıklaması
Başkan Saliha Özçınar Kutlu İkinci kez koranavirüse yakalandı
Başkan Saliha Özçınar Kutlu İkinci kez koranavirüse yakalandı