Advert

Kestane, bu yıl Bıçakçılıların yüzünü güldürdü

Kestane, bu yıl Bıçakçılıların  yüzünü güldürdü
Kestane, bu yıl Bıçakçılıların  yüzünü güldürdü admin
Bu içerik 95 kez okundu.

Ödemiş’e bağlı Bıçakçı Mahallesi’nde bu yıl kestane bereketi yaşandı. Yaylada 1200 rakımda yetişen binlerce ton organik kestane, üreticilerin yüzünü güldürdü.

Kestane üreticisi Hüseyin Göktepe, Bıçakçı Mahallesi’nin çalışkan ve üretken bir mahalle olduğunu ancak ürettikleri ürünün satışında ve pazarlamasında bazı sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Göktepe, “Bu sene fiyatlar iyiydi ancak kestane hastalığı nedeniyle mağduruz. Bu hastalığın çaresini bulamadık ancak hastalık nedeniyle toplam ürün eksikliği oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kestane üretimine şu an için destek vermiyor ancak ileriki dönemlerde destek vereceğini umut ediyorum.

Şu anda kestaneyi 18 ila 25 lira arasında satıyoruz. Ödemiş Belediyesi de şu anda gerekeni yapıyor ancak Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü’nün biraz ilgisiz davrandığını söylemek isterim. Yaz döneminde kestane sonrası çilek yetiştirmeye başladık. Yaz döneminde geçimimizi fasulye, barbunya ve çilek yetiştiriyoruz ancak asıl geçim kaynağımız kestanedir” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı