Advert

DSP Ödemiş’te Ulutan Torun güven tazeledi

DSP Ödemiş’te Ulutan Torun güven tazeledi
DSP Ödemiş’te Ulutan Torun güven tazeledi admin
Bu içerik 92 kez okundu.

Demokratik Sol Parti (DSP ) Ödemiş İlçe Teşkilatı’nın olağan ilçe kongresi, Kültürpark karşısındaki  Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Tek aday olarak kongreye giren Ulutan Torun bir kez daha seçildi.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongrenin divan heyeti oluşturuldu. Divan başkanlığına İzmir İl Başkanı Hüseyin Kireç, divan üyeliklerine ise Muammer Altılar ve DSP İzmir İl Yönetimi’nden Tülin Öz, oy birliğiyle kabul edildi.

DSP Ödemiş İlçe Başkanı Ulutan Torun, olağan kongrede ilk konuşmayı gerçekleştirdi. Torun, “Partimiz, Demokratik Türkiye idealleri üzerine hizmet eden ve kuruluşundan bu yana aslını bozmayan bir sol partidir. Ülkemiz siyasi yaşamında 12 Eylül harekatının ardından yaşanan çalkantılı dönem aşıldıktan sonra 14 Kasım 1985 tarihinde kurulan Demokratik Sol Parti'nin geçmişi, bir düşünsel akım ve siyasal hareket olarak aslında 1960'lı yıllara dayanmaktadır. Genel Başkanımız rahmetli Bülent Ecevit'in 1960'lı yılların sonlarında ‘Ortanın  Solu’ tamimini ‘Demokratik Sol’ kavramıyla anlamlandırmasından bu yana Demokratik Sol hareket, 35 yıllık tarihinde üç kez iktidara gelerek devlet yönetti.

İki odalı bir zemin katında, yoksulluklar ve zorluklar içinde doğan DSP'nin ihtimal verilmediği halde önce sosyal demokrat düşüncenin, sonra Türkiye'nin birinci partisi olduğu unutulmamalıdır. DSP, ülke sorunlarına her zaman alternatif çözümler üretmiştir. Sadece iktidarı eleştirerek politika yapmak iktidar karşıtlarına hoş görünse de DSP, ülke sorunlarını çözmek için öneriler ortaya koymaktadır. Biz iktidara geldiğimizde sorunlar çözeceğiz. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak tek parti DSP'dir. Türkiye'de son günlerde yaşanan muhtelif krizler, ülkenin gerçek gündemi olan ekonomi ve işsizliği gizlemek için kullanılıyor. Anayasal sistemin değerli unsurları tartışılır noktaya geldi” diye konuştu.

“Ekonomiyi tekrar canlandıracağız”

Türkiye’deki ekonominin bozuk olduğunu ifade eden Başkan Torun, konuşmasının devamında, “Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü sağlamak, herkesin görevidir. Bizim iktidarımızda ekonomiyi yeniden canlandıracağız. Yasama, yürütme ve yargının demokratik rejimin temelleri olduğuna inanıyoruz. AKP iktidarı bu kurumları hem söylemleri hem de eylemleriyle yıpratıyor. Sorunları çözecek tek parti DSP’dir.

Her türlü olanaksızlığa rağmen Ödemiş kongresini gerçekleştiriyoruz. Evimizden, işimizden, aşımızdan, çocuklarımızdan fedakarlık yaparak siyaset yapıyoruz. Emek vermeden siyaset yapılamaz. Demokrasiyi dibine kadar yaşatacağız. Biz, her kesimin Büyük Millet Meclisi'nde de temsil edilebileceği tam demokrasi istiyoruz. Ülkemizde dünyada eşi benzeri olmayan yüzde 10 seçim barajı uygulanıyor. Baraj düşürülsün ki insanlar, kendilerini ifade edebilme ve örgütlenme özgürlüğünü istediği gibi kullanabilsin.

AKP iktidarı döneminde özelleştirme adına neyimiz varsa satıldı. Artık borçlar gırtlağa dayandı. Bu duruma dur demek üzere ve Demokratik Sol Parti'nin tekrar mecliste temsil edilebilmesi için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz. DSP, Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda mecliste tekrar yerini alacaktır. DSP; işçinin, işsizin, emeklinin, öğrencinin, memurun, fakirin, ezilen ve sesini duyuramayan kitlelerin partisidir. DSP, gücünü başkalarından değil halktan ve haktan almaktadır. Halkın gücünü ve desteğini arkasına alan DSP seçime hazırdır. Diğer partiler kadar fazla bir parasal desteğimiz de yok ama azmimiz var. Hiçbir yardım almadan ayakta duruyoruz. Tamamı ile yürekli gönüllülerden oluşan bir özveri hareketiyiz. Küllerinden doğan DSP'nin adım adım, büyük bir kararlılıkla tekrar iktidar olacağına inanıyorum. Kongremize katıldığınız için hepinize esenlik dolu günler diliyorum” dedi.

“Bu işin tek reçetesi aşıdır”

DSP İzmir İl Başkanı Hüseyin Kireç ise şunları söyledi: “Efeler diyarı Ödemiş’te partimizin bu olağan kongresinde sizinle bir araya gelmekten son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. İlçelerimizde teşkilatlarımızın kongreleri, aralıksız olarak devam etmektedir. Bugün de bu güzel atmosferde kongremizi sıcak bir ortamda gerçekleştirmenin büyük bir  heyecanı içindeyiz.”

DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, partisinin Ödemiş’teki kongresinde yaptığı konuşmasında Ödemişli veteriner Mehmet Çelikkaleli’yi anarak sözlerine başladı. Karakülçe, “Halka yasağı reva gördükleri bu dönemde başka kongreleri ağzına kadar doldurduklarını söyleyen, kongre salonlarının kalabalıklarıyla övünenlerin ulusal egemenliği kutlayacağımız 23 Nisan’da halkı evine kapatması büyük bir aymazlıktır. Başta sağlık bakanı olmak üzere sorumsuzlukları olan birçok insan, Türk halkına ciddi şekilde borçludur. Bir an önce istifa etmelidirler.

Tam kapanma dedikleri zaman kahveci esnafından tutun bakkal, restoran esnafı gibi birçok emek veren esnaf, sayelerinde çok ciddi sıkıntılar yaşamakta. İnanın Kıbrıs harbinde bile verdiğimiz şehitlerden çok Covid belasından vatandaşlarımız hayatını kaybediyor. Bütün ülke bunun farkında elbette. Bunun hesabının sorulacağı gün, seçimlerin olacağı gündür. O gün Türk halkından beklediğimiz, bu günleri bir kenara yazmaları ve hesabını muhakkak sormaları gerektiğidir. Sadece kısıtlamalar değil sağlık bakanına sorulacak. Defalarca dile getirdiğimiz yerli aşının faz1, faz 2 çalışmalarını Demokratik Sol Parti olarak birebir takip ediyoruz. Bu işin tek reçetesi var, o da aşıdır” ifadelerini kullandı.

“Uzaya gitmek yerine…”

Karakülçe, konuşmasının devamında aşı konusuna değinerek, “Bu insanların sokaklarında rahatça dolaşabilmeleri, rahatça çalışabilmeleri gerekmektedir. Siz bir bu aşıyı savsakladınız, geciktirdiniz. İki, zamanında üretmediniz. Uzaya gitmek gibi, araba yapmak gibi hayallerinizin peşinden koştururken bugün bir bisiklet yapmak kadar kolay olan aşıyı üretip insanlarımızın sağlığını güvence altına almadınız.

Demokratik Sol Parti’nin kuruluş felsefesi bellidir, kuralları bellidir. İktidar olduğu dönemde taviz vermeden önümüzdeki seçimlerde yerini alacaktır. İçimizi karartan böyle zor bir dönemden geçiyoruz. İlçe başkanıma teşekkür ediyorum. Böyle bir çalışma yapmaları, Demokratik Sol Parti’nin ileriki dönemlerde çok daha güzel işler yapacağının yegane kanıtıdır. Demokratik Sol Parti ülkeyi karanlıktan almış, aydınlık günlere bırakmış yegane siyasi partidir.  Kurucusu Bülent Ecevit olmak üzere tertemiz beyaz sayfasıdır. Böyle de kalacaktır.

“Varacağımız yer, Demokratik Sol Parti’dir”

Ülkenin sadece hak, hukuk, bağımsızlığı tehlikeye düşmedi. Maalesef toplumla kucaklaşmamızı sağlayan, demokrasimizin dördüncü gücü olarak söylediğimiz basımımızda çok ciddi tekelleşme söz konusu. Ya iktidar ya da muhalefet yanlısı oldu. Bu konuda söz söylemeden geçmemizi hiçbir hak kabul etmez. 20 yıldır AKP iktidarı içerisinde müzmin bir muhalefet anlayışımız var. Her seferinde bu sefer son deyip oyları kendi tekerlerine alıp maalesef Demokratik Sol Parti üzerinde algı  oluşturulduğu dönemde oyları kendi hesaplarına çevirebilmek yeteneğini gösteren bu arkadaşlar, maalesef iktidarı yerinden edebilme basiretini gösterememişlerdir. Ülkemizde birçok konu varken iktidarı yerinden edemediler. Gençlere seslenmek istiyorum: Bu noktadan sonra artık varacağımız yer Demokratik Sol Parti’dir” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”