Advert

Kiraz'ın yazlık ve kışlık sinemaları

Kiraz'ın yazlık ve kışlık sinemaları
Kiraz'ın yazlık ve kışlık sinemaları admin
Bu içerik 117 kez okundu.

Parkta bankta otururken gözlerim kapalı, geçmiş yıllara doğru bir yolculuk yaptım. Kazamızda benim bildiğim iki tane yazlık, bir tane kışlık sinema vardı. Benden öncesinde de iki yazlık sinema varmış. Yazlık sinemaların adresleri, şimdiki Kiraz Ortaokulu’nun olduğu alan idi. O zamanlar bölge çukurdu, adı da Çukur Park’tı. İşletmecisi İsmail Telek (Kurbağa İsmail) idi. Yazlık sinemayı İsmail Telek ile Adnan Bengi ortak işletiyorlardı. Diğer yazlık ve kışlık sinemalar da Kiraz Hükumet Binası’nın karşında, Süreyya Kıvançlara aitti. Kıvançların kışlık ve yazlık sinemasının yerinde bugün BİM Market var. Diğer yazlık sinemaların adresi, Kömürcü Cemal’in olduğu yerdeydi. Diğeri, şimdiki Ziraat Bankası’nın karşısındaki dükkanların üstündeydi ve işletmesi belediyeye aitti.

Benim çocukluğumda sadece iki sinema işletmeye açıktı. Kışın başka kışlık sinema olmadığı için rekabet olmazdı. Yaz sezonu ise kıyasıya rekabet vardı. Bir yerde Cüneyt Arkın olursa diğer sinemada Yılmaz Güney filmi oynar, hizmette kıyasıya bir rekabet olurdu.

Kıvanç Sineması’nın reklamını eşek arabasının üstünde sinemanın afişleri ile rahmetli Fıstıkçı Ali, diğer Park Sinema’nın reklamını rahmetli Yusuf Kozanoğlu yapar, oynayacak filmle ilgili kısa hikaye anlatarak Kiraz’ın sokaklarını tek tek dolaşırlardı.

Park Sineması’nın etrafı, kavak ağacından kesilmiş uzun dilmelerle çevriliydi. Ben dalmış, bunları düşünürken yanıma çocukluk arkadaşım Şahap Sucubaşı geldi. Benim neden dalgın ve düşünceli olduğumu sordu. Eski yazlık sinemaları hatırladığımı, çocukluğumuzun ne kadar da renkli geçtiğini söyledim. “Sana bir anımı anlatayım” dedi. “Dinliyorum” dedim. "Bizde sinemaya girecek bilet parası yok, çare arıyoruz. Yılmaz Güney'in ‘Çirkin Kral’ı oynuyor. Çitlerin altını bir köstebek gibi oyduk, öyle girdik içeriye.

Sinemanın arka tarafı, hayıt ve ılgınlıktı. Parası olmayan veya para vermeden film seyretmek isteyenler buraya kilimleriyle gelir, kilimleri yere sererler, üstüne oturup yanında getirdikleri ayçiçeği (tivis) çekirdeğini dişlerlerdi. Sinemacı Kurbağa İsmail buna müsaade eder mi, etmez! Çocuklara yakalattığı kuyrukluları bellerinden iple bağlayıp beleş film seyredenlerin oturduğu yerdeki otlara bağlamış. Tabi gecenin karanlığında kuyrukluları kimse göremez. O gece kuyruklu, birçok insanı soktu. Kimse bir daha beleş film seyretmek için arka tarafa kilim sermedi, sadece çitlerden içeriye tünel kazanlar hariç. Kıvanç’ta film seyrederken film kopar veya arıza yaparsa seyirciler her bir ağızdan, ‘Sen oyna Basri sen oyna’ diye tempo tutarlar, böylece bir an önce filmin devam etmesini isterlerdi.”

Kazamızda bundan elli yıl önce dört yazlık, bir kışlık sinema vardı. Ya şimdi?

Çocukluğumda ne kadar mutlu olduğumu hatırlayıp bugünün çocuklarına üzülüyorum.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”