Advert

18 gün boyunca tam kapanma kararı

18 gün boyunca tam kapanma kararı
18 gün boyunca tam kapanma kararı admin
Bu içerik 119 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında pazartesi günü toplanan kabineden yeni kararlar çıktı. Buna göre 29 Nisan 2021 Perşembe günü 19.00’da başlayacak olan sokağa çıkma yasağı, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü 05.00’te sona erecek. Türkiye genelinde bu tarihler arasında 18 gün tam kapanma uygulaması gerçekleştirilecek.

 

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre yasak süresince temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri dışındaki tüm iş yerleri kapalı olacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar, 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve çevrimiçi sipariş firmaları, evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Yukarıda belirtilen uygulama, zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak. Zincir marketler, pazar günleri kapalı kalacak.

 

Yeme-içme yerleri, paket servis yapabilecek

 

Yeme-içme yerleri ile çevrimiçi yemek sipariş firmaları, Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek. Yeme-içme yerleri ile çevrimiçi yemek sipariş firmaları, Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek. Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.

 

Vatandaşlar, ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

 

Rezervasyon yapan vatandaşlar

yasaktan muaf olamayacak

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunan vatandaşlar açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri, sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek. Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları, VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak. Bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler, valiler ve kaymakamlar tarafından alınacak.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'e kadar vatandaşların şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Öte yandan okul öncesi, 8 ve 12. sınıflar da eğitimlerine bu süre boyunca uzaktan devam edecek.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”