Advert

İbrahim Tekin’e beraat kararı

İbrahim Tekin’e beraat kararı
İbrahim Tekin’e beraat kararı admin
Bu içerik 75 kez okundu.

Filiz Tekin davasında karar çıktı. Tutuksuz yargılanan İbrahim Tekin için beraat kararı verildi. 10 Aralık 2019'da Ödemiş’e bağlı Çaylı’da meydana gelen olay sonucunda iki çocuk annesi Filiz Tekin, evde yakınları tarafından ilk önce Ödemiş Devlet Hastanesi’ne götürülmüş, buradan Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Beyin travması geçirdiği belirlenen Tekin, yoğun bakımda hayatını kaybetmişti.

Filiz Tekin davasının 11. duruşmasında karar çıktı. Mahkeme başkanı tarafından tutuksuz sanık İbrahim Tekin’e son kez söz verildi. Tekin, “Eşimi hiçbir zaman dövmedim. Onu dövseydim hastane hastane gezmezdim. Beraatımı istiyorum” ifadelerinde bulundu. Sanık avukatı Mehmet Dönmez de, “Müvekkilim İbrahim Tekin’in eşi Filiz Tekin’in ölümüyle ilgili olarak onu darp etmediği ve Tekin’in darp olayından değil, menenjit hastalığı nedeniyle öldüğü de gelen raporda açıktır. Bu bakımdan beraatını talep ediyoruz ”dedi.

Mahkeme heyeti tarafından müşteki avukatlarından İslam Gezer’e söz verildi. Avukat Gezer, Filiz Tekin’in ölümünün ihmalden kaynaklanması nedeniyle İbrahim Tekin hakkında kasten öldürme suçundan ceza verilmesini talep ettiklerini belirtti. Duruşmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına katılan Avukat Burcu Uykum da, “Sanığa kasten öldürme suçundan ceza verilmesini talep ediyoruz” dedi. Mahkeme heyeti, karar için beş dakika ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti, sanık İbrahim Tekin’in beraatına karar verdi.

“Suçsuz olduğum kanıtlandı”

Sanık avukatı Mehmet Dönmez, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “Yapılan yargılama sonunda müvekkilim, kendisine yöneltilen suçlardan beraat etti” dedi. Sanık İbrahim Tekin ise, “Mahkemede suçsuz olduğum kanıtlandı. Son duruşmada eşimi dövmediğimi tekrar söyledim. Mahkeme, beraatıma karar verdi. En çok üzüldüğüm şey, bu olaylardan dolayı cezaevinde olmam nedeniyle çok sevdiğim  annemin cenazesine katılamamak oldu. Adalet, sonunda yerini buldu” ifadelerinde bulundu.

“Üst mahkemeye başvuracağız”

Müşteki avukatlarından İslam Gezer, “Bize göre yerinde olmayan bir karardır ve tarafımızca üst mahkemeye taşınacaktır. Bu kararda Filiz Tekin’in Ege Üniversitesi’nde yatışı esnasında tutulan raporun dikkate alınmadığı kanaatindeyiz. Orada tutulan raporda sanığın üzerine atılan suçları işlediğini kolaylıkla görebiliriz çünkü Filiz Tekin’in kalçasında, sırtında bir takım ekimoz izleri rapor edilmiştir. Burada saptanan bir gerçek vardır.

Sayın savcı, mütalaasında Filiz Tekin’in  psikolojik ve fiziksel olarak şiddete maruz kaldığını -altını çizerek söylüyorum- ve şiddetin sistematik olduğunu vurgulamıştı. Biz de bu kanattayız ancak biz, ihmal suretiyle kasten öldürme suçunun işlendiğini ileri sürdük çünkü Filiz Tekin, durumu ağırlaştığında hastanedeki doktorun yatış vermesine rağmen sanık tarafından eve getirilmişti. Filiz Tekin’in ağırlaşmış durumunun sanık veya aynı mahallede bulunan akrabalar tarafından değil, müşterek çocuk tarafından kilometrelerce uzaktaki teyzesine bildirilmesi üzerine Filiz Tekin hastaneye kaldırıldı. Tüm duruşma zabıtlarında müşterek çocukların beyanları mevcuttur. Mahkeme bitiminde hemen UYAP üzerinden süre tutum dilekçemizi verdik. Biz de üst mahkemeye başvuracağız” ifadelerini kullandı.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”