Advert

Göçmen mahallesi (Yeni Mahalle)

Göçmen mahallesi (Yeni Mahalle)
Göçmen mahallesi (Yeni Mahalle) admin
Bu içerik 131 kez okundu.

Öykü köşesi

Ahmet Çartalı

 

Kiraz, 1948’de ilçe olunca kurulmuş göçmen mahallesi. İlk belediye başkanı terzi Mehmet Kıvanç, meclis üyeleriyle beraber Bulgaristan’dan göç eden vatandaşlara iktidarda olan Demokrat Parti’nin aldığı kararla ikamet etmeleri için inşa edilmiş mahalle. Evler bitince mahalle olarak ilk muhtarını seçmiş.

Evlerin yapımına 1951 yılında başlanmış, 1952 yılında bitirilip ilk muhtarını seçmişler. İlk göçmen mahallesi muhtarı, rahmetli elektrikçi Nihat Susamlı. Göçmen evleri o yıllara göre ilginç mimarisi olan binalar. İki odası, ortada salon, sağında ve solunda mutfak, ocaklık (şömine), küçük banyo. Tuvaletler, bahçe içinde kanalizasyon olmadığı için foseptik çukuru üstüne ağaç tan yapılmış.

Mahalle kurulunca devlet yatırımları da başlamış. Ceza ve İnfaz Kurumu’nun binası bitmiş, başına gardiyan olarak Allah rahmet eylesin Mustafa Savaş (bey efe) görevlendirilmiş. Cezaevinin ilk misafiri de törenle kabul edilen fırıncı Atom kabul edilmiş. Atom’un ayrı bir hikayesi var, bunu başka bir gün yazarım.

Mahallenin yapımını hayatta olan Kiraz Devlet Hastanesi’nin emekli personelinden Mehmet Cömert’e sordum. Mehmet Cömert, 1930 doğumlu ve hafızası hala yerinde. Her şeyi ilk günkü gibi hatırlıyor.

Mehmet abiye mahalleyle ilgili yazı yazacağımı söyleyince başladı anlatmaya: "İktidarda Demokrat Parti var. Göçmen evleri yapılacak. O zamanın inşaat ustaları İbrahim Bodur ve Yusuf Kazak’a verilmiş. Evler taş duvar, taşlar Küçük Menderes Çayı’nın içindeki taşlarla yapılıyor. O taşlar, zamanın yük taşıma aracı olan öküz arabalarıyla taşındı. Öküz arabalarının sahipleri Kazık Ali, Danacı, Tontilerin arabalarıyla çekildi.

Göçmen mahallesi, komşuluk ilişkileri ve yardımlaşmanın yoğun olarak yaşandığı mahallelerden. Mahallenin ilk sakinleri, Bulgaristan'dan göç edenler. Yeşil Ağa (Ahmet Yeşil), Mehmet Ağa (Mehmet Ortaköy) ve eşi Tenzile abla ve evlatları, Adem Baba (Adem Gedikdiş), Mehmet Susamlı, Macur Ömer (Ömer Koçan)…  Bu isimlerle beraber çocukluğumu yaşayıp onları tanıma fırsatım oldu. Şimdi bunların bazılarının çocukları hala hayatta. İkinci bölümde o mahallede yaşamış kişilerin bende kalan anılarını yazacağım.

Kimler mi? Arabacı Yusuf Akar, tuzcu Ali Sucu, Çaylılı berber, Şaban Avşar, bekçi Niyazi Ağaran, bir dönem muhtar Şükrü Zeybek, Okkaoğlu Mustafa Okka, kompirci Ali Avcı, başkatip Hüseyin Güler, Cinci Hoca İbrahim Çatak, bakkal Yörük Hamit ve oğlu Hamit Erkan ve İbrahim Erkan, benim çocukluğumun muhtarı Ali Toygar. Bunlar, bu dünyadan göçüp gidenler. Hepsine rahmet diliyorum.

 İkinci bölümde komşuluk ilişkilerini ve mahallenin dünü ve bugününü yazacağım.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı