Advert

Barajın suyu çekilince ortaya tarih çıktı

Barajın suyu çekilince ortaya tarih çıktı
Barajın suyu çekilince ortaya tarih çıktı admin
Bu içerik 70 kez okundu.

Beydağ Barajı havzasında suların çekilmesi sonucu Roma İmparatorluğu döneminden kalma mozaik, taş duvar gibi kalıntıların ortaya çıkması bölgede heyecana neden oldu. Çiftlik Mahallesi Beyler mevkiinde Ödemiş Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan inceleme sonrasında kalıntılar ortaya çıkarıldı.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Çiftlik Mahallesi'ndeki bazı vatandaşların tarihi kalıntılar bulunduğu yönünde bildirimde bulunduğunu söyledi. Belediye yetkililerinin durum tespiti için konuyu Ödemiş Müze Müdürlüğü’ne ilettiğini kaydeden Yılmazlar, uzmanların bölgede yaptığı incelemede kalıntıların Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenen mozaik, taş duvar, mermer mimari parçalar ile çok sayıda çatı kiremidi ve taban döşemesi olduğunun ortaya çıktığını anlattı.

Belediye destek verecek

Başkan Yılmazlar, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile bölgenin 1. derece arkeolojik sit ilan edildiği bilgisini vererek, "Buram buram tarih kokan ilçemizde yeni kalıntılar bulmaya devam ediyoruz. Çiftlik mevkisinde, bulunduğumuz alanda kaya mezarlarının yanında suların çekilmesiyle Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu bilinen mozaik kalıntılar ortaya çıktı. Bizim de en büyük görevimiz, ilçemizin geçmişine ışık tutan bu kıymetli eserleri korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır" dedi. Tarihin gün yüzüne çıkmasını heyecanla beklediklerini aktaran Yılmazlar, Beydağ Belediyesi’nin de çalışmalara destek vereceğini aktardı.

Mahalle sakinlerinden Tuncay Urgancı ise tarihi kalıntıları bulunca belediyeye durumu bildirdiklerini ifade ederek çalışmaların tamamlanmasını ve tarihi ayrıntıların ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi.

Öte yandan, mülkiyeti hazineye ait olan alanda tarihi kalıntılarla ilgili Ödemiş Müze Müdürlüğü ekiplerinin detaylı incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”