Advert

Kooperatif ortaklarıyla bir araya geldi

Kooperatif ortaklarıyla bir araya geldi
Kooperatif ortaklarıyla bir araya geldi admin
Bu içerik 149 kez okundu.

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, önceki gün Ödemiş’e gelerek ilçeye bağlı Ovakent Mahallesi’nde S.S Ovakent Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Toplantı Salonu’nda Küçük Menderes Havzası’ndaki kooperatif ortaklarıyla bir araya geldi. Yapılan toplantıya Soyer’in yanı sıra İzmir  İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, Gereli Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, Konaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Turan, İğdeli Kooperatifi Başkanı Süleyman Top olmak üzere  bölgedeki birçok kooperatif ortağı katıldı.

Çiğ sütü destekleyecek prim

Sütte yaşanan birtakım sıkıntılarla ilgili görüşlerini belirten Başkan  Soyer, “Küçük Menderes  Havzası’ndaki kooperatif ortaklarımızla bir araya geldik. Kendi yemini üretmeyen, hayvan salımı yapamayan, süte katma değer katamayan, bu konuda planlaması olmayan hayvancılık sebebiyle her sene aynı şeyleri konuşmak zorunda kalıyoruz. Kriz anlarında piyasayı devlet regüle etmelidir. Hangi marka olursa olsun bir süt alındığı zaman kamu spotu hazırlanmasını istiyoruz. Bizim burada çok küçük üreticimiz de var, büyük üreticimiz de var. O sütlerin üzerinde hangi bölgeden, hangi kooperatif, hangi birlik ve hangi üretici olduğunu, o köylünün hakkını vermek için yazılmasını talep ediyoruz.

Nisan, mayıs aylarındayız. Sütler çoğaldı. Piyasada çok fazla süt var. Sanayici de sütün altından kalkamadığını söylüyor. Bir de KDV, bir de üstüne kısıtlamalar, bir de bayramda üç gün sütlerin alınmayacağı söylendi. Bakanlık yetkilileri de, ‘Biz bunun üzerinde duruyoruz ve halledeceğiz’ dedi. Biz bunu her sene bu zamanlarda yaşıyoruz. Süt artıyor. O yüzden devlet ,Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı bu zamanlarda süt kalitesine göre çiğ sütü destekleyecek bir prim düşünmeli. Bu süt fazlasının olduğu dönemlerde de piyasanın nasıl regüle edileceğini sanayici ve üreticiyle oturup konuşmak zorundayız. Bu ülke bu kadar süt üretmekle iyi bir şey mi yapıyor? Aklımızı başımıza toplamamız gerekiyor. Çiftçiye üret ama satarken yasak dediler. Biz de üretici elindeki malını ne yapacaklar dedik ve pazarları açtılar.

“25 yıl sonrası düşünülmeli”

Yüksek yem fiyatı, düşük süt fiyatı gayet iyi biliyorlar. Sütü ben burada yerelde yerli ve milli üretiyorum. Yemi kalkıyorum, dünyanın bir yerinden getirtiyorum. Akıl, mantık var mı? Tarım politikalarına bakmak lazım ama 5 yıl sonra değil, 25 yıl sonra bu üretici bu işletmesini bırakacağı evlatlarını düşünerek yapmalı bu işi. Siyasi iktidarın, bizim seçtiklerimizin ve devletin 25 yıl sonra bizim için dağın arkasındaki geleceği görmesi lazım” dedi.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret