Advert

Tarım devi Hollanda’ya tohum satıyorlar

Tarım devi Hollanda’ya tohum satıyorlar
Tarım devi Hollanda’ya tohum satıyorlar admin
Bu içerik 132 kez okundu.

400 üreticinin kayıtlı olduğu Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP), tohum devi Hollanda'ya tohum üretip satmaya başladı. BAYÇİKOOP Başkanı Ersoy Sümerkan; mevsimlik menekşe, çuha, bellis papatyası, Çin karanfili, kadife, ateş, ipek, dahlia, zinnia, aslanağzı, gazanya başta olmak üzere yer örtücü pek çok bitki ile çalı bitkileri ürettiklerini anlattı.

Yılda 25 milyon adet mevsimlik ve 25 milyon adet peyzaj bitkisi ürettiklerini, ürünlerinin birinci kalite olduğunu kaydeden Sümerkan, 600 bin metrekare kapalı alan ve 3 milyon 500 bin metrekare açık alanda faaliyet yürüttüklerini bildirdi.

"Pandemide talepler çok arttı"

Sümerkan, kooperatif bünyesindeki tohum çimlendirme ve fide üretim tesisinin ise tam otomasyonlu olarak 4128 metrekare alanda hizmet verdiğini belirtti. Pandeminin kendileri için büyük bir fırsata dönüştüğünü vurgulayan Sümerkan, "Pandemiyle birlikte millet doğaya döndü, doğayı tanıdı. Doğanın ve tarımın koruması, geliştirilmesi gerektiğini anladılar. Evinde vakit geçirmek zorunda olan insanlar, bol bol çiçek aldı. Bahçeleri, balkonları doldurdular. Satışlarımız arttı. Bu iş bize yaradı diyebilirim. Ekonomi bir yana, insanlar doğanın kıymetini zorunlu olarak anlamış oldu" dedi.

Yeni sera kuruyorlar

Sümerkan, şöyle devam etti: "Biz, dış mekan, mevsimlik süs bitkilerinde tohumu fide haline getiriyoruz. Daha önce sadece buradaki talepleri karşılıyorduk ama şimdi kalitemiz arttığı için dışarıdan da talepler gelmeye başladı. Bilhassa Antalya, Bodrum, Yalova'dan talepler alıyoruz. Hatta bu yıl talepler o kadar çok arttı ki karşılayamadık çünkü yerimiz yoktu. Bu bizi ateşledi. Yeni bir seraya başladık. Yeni seramız da 4000 metrekare büyüklüğünde, modern, hem ısıtmalı hem de soğutmalı olacak... İzmir Kalkınma Ajansı'ndan da destek aldık. Ama euro ve doların artışı maliyeti biraz yükseltti."

Şilili üreticiler fiyat yükseltince…

Tesiste tohum üretimine geçtiklerini aktaran Ersoy Sümerkan, "Hercai çiçeği, süs biberi, süs domatesi tohumu üretiyoruz. Hollandalı birkaç firmayla çalışıyoruz. Yani tohumu biz burada üretiyoruz, Hollanda'ya gönderiyoruz. Onlar elden geçiriyorlar, paketleyip dünyaya satıyorlar. Bir zaman gelecek biz bu işi tamamen öğrenip kendi patentli tohumumuzu üreterek satacağız" dedi.

Sümerkan, tohum devi Hollanda'ya tohum satmalarının arka planını ise şöyle anlattı: "Hollanda, ilk önce bu tohumu kendi üretmiş. Üretimi bütün dünyaya yaymış. Orta Afrika ülkelerine, Çin'e, Güneydoğu Asya'ya, en önemlisi de Şili'ye taşımış. Şili, şu an dünyada mevsimlik bitki tohumu üretiminin en önemli merkezi. Tohumlar Şili'den geliyor ama Hollanda, Almanya, ABD paketleyip dünyaya satılıyor. Şimdi Şili'de fiyatlar biraz yükseldiği için yavaş yavaş alternatif arıyorlar. Şili'deki üretici uyanmış, Hollandalılar da bizi buldu. Bizim de işimize geliyor mu? Geliyor çünkü hem üretip para kazanacağız hem de bu üretimin nasıl olduğunu öğreneceğiz.

Başlangıç, emekleme çağı bu. Bir zaman gelecek, biz de o tohumları üretip satmaya başlayacağız. Hedefimiz bu. Şu an hercai, süs biberi, süs domatesi tohumlarını satıyoruz Hollanda'ya. Daha önce de çalı grubu sattık. İtalya gibi standartlarımızı biraz yükseltebilirsek çok rahat çalı ürünlerinin satışını sürdürebiliriz ama yavaş yavaş, zamanla olacak işler bunlar."

30 aile ekmek yiyor

Tohumu fide haline getirdikleri seranın Türkiye'de sayılı üretim tesislerinden biri olduğunu vurgulayan Sümerkan, "Isıtması soğutması havalandırması bilgisayar kontrolünde. Beş yıldır burayı kullanıyoruz. Yeni seramız da aynı bu özelliklerde olacak. 3.5 milyon TL'ye mal olacak" dedi.

Şu an bu tohum üretim serasında 16 kişinin çalıştığını, geçici işçilerle birlikte bu sayının 30'a ulaştığını belirten Sümerkan, "Genellikle bu bölgenin insanları çalışıyor serada. Bazen yetersiz kaldığında Torbalı'dan işçi getiriyoruz. En az 30 aile buradan ekmek yiyor. Bu insanlar İzmir'e göçse, başka yere göçse ne yapacak? İş yok, bir şey yok. Bir sürü sıkıntı, problem ama burada, kendi memleketinde, kendi ayarında parasını kazanıyor. Burada yiyor ve burada yaşıyor çünkü onun yeri burası zaten. Büyük şehirlerde uyumsuzluk, iş problemi çekecek ama burada, kendi yerinde yaşamlarına devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Belediyelere teşekkür

Sümerkan, çiçek ve süs bitkisi alımı yapan belediyelere de teşekkür ederken şunları söyledi: "Zaten belediyeler olmasa biz yandık. İnsan evine kaç bitki diker; 5- 10 tane. Bahçesine en fazla 20-30 tane ama belediyeler milyonlar dikiyor. Bizim en büyük tüketicilerimiz belediyeler, toplu konutlar. Onlar olmazsa bu sektör hiçbir zaman gelişmez. Başta İzmir Büyükşehir ve çevre belediyelerimizin büyük desteğini görüyoruz. Yavaş yavaş İstanbul Büyükşehir, biraz Ankara Büyükşehir de destek vermeye başladı.

Zamanında bu işler, hep sayılı insanlara verilirdi ama artık kooperatifler var. Kooperatiflere öncelik versinler çünkü kooperatif olarak ben onlara 1 milyon bitki üreteceksem en az 20 üreticiye para kazandıracağım. Sadece bir kişi kazanmayacak. İşte o yüzden kırsal kalkınmanın önceliği kooperatiflerde. İnşallah belediyelerimiz, bu düşünceyle devam ederler ve kırsalları da kalkındırırlar."

İşçiler mutlu

Begonya üretimi yapan işçilerden Figen Bircan, "Bayındırlıyım. Burada yaşıyorum. Ben bu işe yeni başladım sayılır. Yaklaşık 1.5 yıldır çalışıyorum. Yorucu ama çok güzel bir iş. İşini severek yaptığında çok güzel" dedi.

19 yaşındaki Hande Kalfaoğlu, iki yıldır bu serada çalıştığını belirtirken, "Lise mezunuyum. Tarla ve Bahçe Bitkileri bölümünü okumuştum. Sonra burada staj gördüm ve işe başladım. Severek yapıyorum işimi. Zaten kendi mesleğimi yapıyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

İşçi Pınar Aydın da, "Dört yıldır çalışıyorum. İşimi seviyorum. Severek yaptığımız için çok da yorucu gelmiyor iş. Çoğumuz aynı mahallede oturuyoruz ve Bayındırlıyız" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı