Advert

“Olumsuz bir durum beklemiyoruz”

“Olumsuz bir durum beklemiyoruz”
“Olumsuz bir durum beklemiyoruz” admin
Bu içerik 86 kez okundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Menderes ilçesinde meydana gelen ve Ödemiş ile çevresinde de hissedilen 4.3 ve 4.2 büyüklüğündeki depremlerin 30 Ekim'de Seferihisar açıklarında kaydedilen sarsıntıdan farklı bir fayda gerçekleştiğini belirterek olumsuz bir durum beklemediklerini bilirdi.

“Farklı bir fayda gerçekleşti”

Prof. Dr. Sözbilir, Ege Bölgesi'nde aynı gün içerisinde 3.0 şiddetinden büyük peş peşe dört depremin yaşandığını hatırlattı. Menderes'teki iki depremin Gümüldür ve Tuzla fayına yakın olduğunu belirten Sözbilir, "30 Ekim'deki depremden sonra çok sayıda artçı deprem olmuştu ancak bu deprem, 30 Ekim'deki depremden farklı bir fayda gerçekleşti. Bu, yeni bir deprem" dedi.

Denizin içinde de çok sayıda fay olduğunu ve bir kırılma gerçekleştiğini bildiren Sözbilir, gelişen artçıların artık etrafındaki fayları da tetiklemeye başladığını ifade etti. Önceki gün meydana gelen depremlerin olumsuzluk teşkil etmeyeceğini vurgulayan Sözbilir, "Bu büyüklükteki depremler, herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz. Sadece sarsıntı hissettirir" diye konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler