Advert

Esnafa hibe desteği başvurularının detayları

Esnafa hibe desteği başvurularının detayları
Esnafa hibe desteği başvurularının detayları admin
Bu içerik 95 kez okundu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaflara verilecek olan destekler için başvuruların e-Devlet üzerinden 25 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı. Muş, Twitter hesabın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan koronavirüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerimize verilecek hibe destek programına ilişkin uygulama esaslarını belirledik. Tek seferde iki ayrı grup halinde vereceğimiz 5000 Türk lirası ve 3000 Türk lirası hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler faydalanacak. Esnafımıza yapacağımız desteğin başvuruları, 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren bir ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Esnafımıza hayırlı olsun."

İki ayrı grup faydalanacak

Açıklanan destek paketine göre, 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5000 liralık hibe ödemesi yapılacak.

İkinci grupta bakım, onarım, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor. İkinci gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da dahil olmak üzere toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruptaki vatandaşlara bir defaya mahsus 3000 lira hibe ödemesi yapılacak.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Çetinkaya'dan Başkan Özçınar Kutlu’ya cevap
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret
Başkan Özçınar Kutlu’ya ziyaret