Advert

İğdeli Kooperatifi’nin kompleks merkezinin temeli atıldı

İğdeli Kooperatifi’nin kompleks merkezinin temeli atıldı
İğdeli Kooperatifi’nin kompleks merkezinin temeli atıldı admin
Bu içerik 211 kez okundu.

İğdeli Kooperatifi bünyesinde Kiraz’ın Sırımlı mahallesinde süt alım, yem deposu ve market hizmeti verecek olan kompleks merkezinin temeli atıldı. Bölge halkının birçok eksiğini karşılayacak olan merkez, kısa sürede faaliyete geçecek.

Kooperatif Başkanı Süleyman Top, Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, İğdeli Kooperatifi Müdürü Gıda Mühendisi Deniz Bozkurt’un katıldığı açılışta bir konuşma gerçekleştiren Kooperatif Başkanı Süleyman Top, “Çayağzı’nda olduğu gibi, İğdeli’de olduğu gibi Sırımlı’da da her şey, her türlü hizmet, sütünüz, yeminiz, gıdanız, hatta gerekirse akaryakıt tankeriniz de bulunmaktadır. Hizmetimizi üreten insanlardan esirgemeyeceğiz çünkü üretim, bizim için olmazsa olmadır. Üretmek ve emek vermek, ekmek demektir. Üretime ve ekmeğe saygısı olmayanın hiç kimseye faydası olmaz. Ne mutlu ki alın teri dökerek, emek vererek sabahın erken saatinden akşamın geç saatine dek inek sağan yengelerimin, dayılarımın, ağabeylerimin, kardeşlerimin emeklerini sonuna kadar değerlendirebilmek için var gücümüzle 20 yıldan beri çalışmaya devam ediyoruz. Bu çalışma ilk değil, son da olmayacak inşallah. Üreticimizin sorunları bununla biter mi, bitmiyor. Kooperatif demek, bir aile demektir. Eşit bölüşmek demek, demokrasi demek. Beraber ağlayıp beraber gülmek demek” dedi.

“Üretene saygı duymak zorundayız”

Kooperatifin dününe ve bugününe değinen Başkan Top, “Bu kooperatifin sahibi sizsiniz, ben değil. 20 yıldan beri bu kooperatifte neler olmuş bitmiş uzun uzun anlatmayacağım. Sekiz ton süt ile 10 kişinin maaşını 2-3 ay ödeyemeyen bir kooperatiften, tüm mal varlığını satsan bir o kadar daha borcu kalacak bir kooperatiften bugün devletine bir kuruş borcu olmayan; sekiz ton sütü 170 ton olmuş, çalışan 10 kişisi 140 kişi olmuş, hep üreticilerimizin yani ortaklarımızın çocuklarından istihdam sağlamış ve bugün bölgenin en büyük kuruluşu, Kiraz’da vergi rekortmeni olan bir duruma gelinmiştir.

Kooperatifçilik gerçekten ülke için, tüketici için ve üretici için çok önemli bir şeydir. Bu ülkenin hem devletine hem ortağına hem tüketicisine en iyi hizmeti verecek olan kooperatiflerdir. Bir oldukça, beraber oldukça bu kooperatif daha iyi yerlere gelecektir. Et kesiminden, incir alımından, farklı alanlardan, farklı konulardan her şey yapabilir. Onun için hep beraber kooperatifimiz için verelim el ele, ondan sonra varalım Türkiye’nin her yerine! Biz, üretenin elinden tutmaya her zaman hazırız çünkü üreten olmazsa tüketen taş mı yiyecek, toprak mı yiyecek? Ekmeği üretene saygı duymak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”