Advert

Ege'nin bereketli topraklarından tüm dünyaya

Ege'nin bereketli topraklarından tüm dünyaya
Ege'nin bereketli topraklarından tüm dünyaya admin
Bu içerik 43 kez okundu.

Ege'nin bereketli topraklarından tüm dünyaya gönderilen incir, daha dalındayken hassasiyetle korunuyor. İzmir'in incir üretiminin yüzde 50'sini karşılayan Tire, Beydağ, Kiraz, Ödemiş ilçelerinde incir zararlısı ekşilik böceği ile biyoteknik mücadele yürütülüyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de mücadele kapsamında 5 bin adet ekşilik böceği çekici yem tuzağını üreticilere dağıttı.

Ekşilik böceği ile

biyoteknik mücadele

 

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü incir üreticilerine zararlılarla mücadelede destek vermeye devam ediyor. Tire, Beydağ, Kiraz, Ödemiş ilçelerinde yürütülen ekşilik böceği ile biyoteknik mücadele kapsamında üreticilere 5 bin adet ekşilik böceği çekici yem tuzağı dağıtıldı. Tuzakların dağıtımı ve ağaçlara asılması için üreticilerle bir araya gelen İl Müdürü Mustafa Özen, incirin bölge için en önemli ürünlerden biri olduğunu vurguladı. Özen "Bugün burada ekşilik böceği zararlı mücadelesi yapmak veya zararlı eşiğini tespit etmeye yönelik tuzaklarımızı dağıtmak ve asmak üzere bir araya geldik. İncir bölgemiz için çok önemli bir ürün. İlimiz 62 bin tonla Aydın'dan sonra ikinci sırada.

 

İncir üreticilerine

yem tuzağı, kurutma kereveti ve hasat filesi desteği

 

Üreticilerimizin hem girdi maliyetlerine destek olmak hem de üreticilerimizin daha güvenilir incir üretmeleri, daha güvenilir ürün yetiştirmeleri anlamında zararlı eşiğini minimize etmek, zararlı popülasyonunu aza indirmeye yönelik bugün tuzaklarımızı asacağız. Bu bölgede 5 bin adet dağıtım gerçekleştireceğiz. Bununla beraber incirde biliyorsunuz en önemli iki şeyden bir tanesi güzel hasat etmek ve hasat etmiş olduğunuz ürünü de sağlıklı bir şekilde kurutmak. Bu kapsamda üreticilerimizin kurutmada kullanmaları için 6 bin adet kerevet dağıtacağız. Hasatlarını sağlıklı yapabilmeleri için de 1. 700 adet hasat filesi dağıtımını yine bu bölgede gerçekleştireceğiz. Bu yapmış olduğumuz dağıtımların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum ve üreticilerimizin gösterdiği bu yoğun ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum" dedi. İncir üreticilerine; yem tuzağı, kurutma kereveti ve hasat filesi desteği veren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bu ürünlerin sahada doğru ve yerinde uygulanabilmesi için gerekli planlama ve teknik destek konusunda da üreticileri yalnız bırakmıyor.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı