Advert

Usluca ve ekibinde büyük sevinç

Usluca ve ekibinde büyük sevinç
Usluca ve ekibinde büyük sevinç admin
Bu içerik 78 kez okundu.

Ödemiş Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde üç adaylı olarak gerçekleşen başkanlık seçimi, geçtiğimiz pazar günü Ödemiş 125. Yıl Kültürpark’ta gerçekleşti. Başkan adayları olarak Turgut Usluca, Hülya Çavuş ve Hikmet Çakıcı’nın çekiştiği ve sabah saatlerinde kooperatife bağlı üyelerin geniş bir katılım gösterdiği kongrede ilk olarak bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı, ardından kongrede görev yapacak divan heyetinin oluşturulması yer aldı.

          

Ödemiş’te haftalardan beri çok konuşulan ve üç adayın çekiştiği kongre sonucunda Ödemiş Esnaf ve Kefalet Kooperatifi’nde Turgut Usluca, aldığı 1033 oy ile bir kez daha güven tazeledi. Kooperatif seçimlerinde başkan adayı olarak yola çıkan Hülya Çavuş, Hikmet Çakıcı ise 221 oy aldılar.

                 

İddialara cevap verdi

 

Ödemiş Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin heyecanlı ve çok katılımlı geçen kongresinde program dahilinde bazı gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından sıra, adayların konuşmalarına geldi. Başkanlık ipini açık farkla göğüsleyen Başkan Usluca, “Öncelikle kooperatif başkanlığından düşürülme konusuna açıklık getirmek istiyorum. Başkanlıktan düşürülmem, bir kere müfettiş tarafından değildir. Genel merkezimize yapılan şikayet üzerine gelen müfettiş, ‘Karar defterini vermiyormuşsun’ dedi. Biz genelde çarşamba günleri saat 14.00’te yönetim kurulu toplantısı yaparız. Müfettiş, karar defterini eline aldı ve baktığında perşembe günü 15.00’te ve defterde herkesin imzası var. Karar defterini ben mi saklamışım? Kimden saklamışım? Müfettiş, daha önceki haftalara baktı ve herkesin imzasını gördü. Hakkımda açılan soruşturmada denilene göre kişiler hakkında sahte imzalarla kredi çekmişim, banka hesaplarında oynama yapmışım. Bunu yapmak mümkün değil, hangi bankacı para verir? Bu evrakta sahteciliğe girer, bu dolandırıcılığa girer.

 

2013 yılında göreve geldim, geldiğim günden bu güne kadar 55 tane esnafımız bana telefon etmiş ya da yakınına telefon ettirmiş. ‘Benim üç ay sonra gelecek param var, beni avukatlara yem etme’, ‘Benim kefilimin evine evrak girmesin, ailesiyle kötü olmasın’ diye. Bakmışım, dinlemişim, kendim onay vermişim, yardımcı olmuşum, bu 55 kişiyi avukata vermemişim. 300 kişi arasında 55 kişiyi idare etmişim bu ortaklar arasında usulsüzlüğe giriyormuş. Ben nereden bileyim eşitsizliğe girdiğini? Yine olsa yine de yaparım. Devletimiz 2019 ve 2020 yıllarında yapılandırma yaptı. Devletimiz bunu yaparken ben de mi vurayım? Müfettişin savcılığa verdiği suç duyurusunda kooperatif hesaplarında bir oynama, hesaplarda bir karışıklık olmadığı yazılıdır. Savcılık madamı da KESKO Genel Merkezi’ne yazdığı yazıda ‘Bu işlem ve işleyişlerde ekonomik bir zarar var mıdır?’ diye resmi yazı yazdı. Genel merkezden gelen yazıda bu işlem ve işleyişlerde herhangi bir ekonomik bir zararın olmadığı yazılmıştır. Müfettiş beni görevden almadı. Eğer müfettişin yetkisi olsaydı 24 ay önce alırdı.

 

Neymiş, banka hesaplarında oynama yapmışım! Hiçbir başkan banka hesaplarında oynama yapamaz, böyle bir yetkisi yok. 3-5 kişinin bu karalama kampanyasıyla benim aileme miras olarak bırakacağım haysiyeti, şerefi benim elimden alamaz. Elinde belgesi olan, varsa ispatlamaya mecburdur. Kooperatif avukatımız burada. O kişi, ‘Ben arabamı sattım, bu faturayı bunun üzerine ilave edip benim borcumdan düşer misin?’ dedi. O gün hesabına 33 bin 200 lira para yatmıştı. Adam borcunu azaltabilmek için arabasını sattı, bizde 32 bin üzerine bu parayı tahsil ettik. Cebime bir lira kuruş girmemiştir. Bunu da herkesin bilmesini isterim” dedi.

  

“Ben, belgelerle konuşuyorum”

 

Adaylardan Hikmet Çakıcı, “Bir yıl ile dört yıl arası hiçbir hareket yaptırılmamıştır. Yönetim kurulu olarak bu kredileri vermekte hiçbir hatamız yok. 90 günlük yasal süreçte ödeyemeyen ortaklarımıza icra takibi başlaması için avukatlarıma tek imzayla Turgut Usluca gönderiyor. Bizim yedi tane avukatımız var. Bunların hangi avukata gittiğini bilmemiz gerekiyor. Haftada bir kere toplanıyoruz. Müfettişimizin tutmuş olduğu tutanakta başkanın 55 kişinin içinde bulunduğu dosyada başkanın yakınlarının da olduğudur. Kanıt burada. Başkana ‘Niye dava açmadın?’ diye sorduk. ‘Ben durdurdum’ dediniz. ‘Ankara arkamda, dava açılmayacak’ dediniz. Biz seni görevden almadık, iki sene önünü tıkamadık. Doğruları söyle Turgut Usluca, bak ben belgelerle konuşuyorum. Sorduğumuzda ‘İki sene önce alacağım vardı, onu tahsil ettim’ dedin” diye konuştu.

 

Üç aday birlikte takip etti

 

Başkan adaylarından Hülya Çavuş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında biz kadınlara verdiği seçme ve seçilme hakkı nedeniyle bir Türk kadını olarak siz esnaf ve sanatkarlardan gelen talepler doğrultusunda Ödemiş Kredi Kefalet Kooperatifi Başkalığı’na aday oldum. Gücümüzü esnaf ve sanatkarlardan alarak çıktığımız bu yolda eğer Allah izin verirse, esnafımız bizi tercih ederse buradan hepinize eşit davranacağıma, kredilerde hepinize eşit davranacağıma söz veriyorum. İlk kurşun Ödemiş’ten atıldı, ilk kadın muhtar Ödemiş’ten seçildi, ilk kadın oda başkanı Ödemiş’ten seçildi, neden ilk kadın kooperatif başkanı da Ödemiş’ten seçilmesin? Kazanan, Ödemiş esnafı olsun” dedi.

 

Saat 17.30 itibarı ile divan başkanı, oy atılma işleminin bittiğini duyurarak adayları sahnenin önüne davet etti ve oy sayımlarına başlandı. Usluca, rakiplerine açık oy farkı atarak kooperatifin bir kez daha başkanı olmayı başardı. Seçimi kazanan Başkan Turgut Usluca’yı ilk olarak diğer adaylar Hülya Çavuş ve Hikmet Çakıcı, centilmenlik çerçevesinde tebrik ettiler. Daha sonra Başkan Usluca’nın grubunda yer alanlar, müzikle birlikte coşarak seçimi kazanmanın büyük sevincini yaşadılar.

 

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”