Advert

“Yem alabilmek için çalışıyoruz”

“Yem alabilmek için çalışıyoruz”
“Yem alabilmek için çalışıyoruz” admin
Bu içerik 26 kez okundu.

Artan yem fiyatları, kuraklık sorunu ve ekonomik nedenler, hayvancının belini bükmeye devam ediyor. Bu sebeplerden ötürü hayvancılar, 2022 yılında bu işin azalacağını belirtiyor.

Konu hakkında konuşan Kirazlı bir hayvancı, “Hayvancılık, eskiye nazaran zor. Yem ve saman pahalı, süt ucuz. Bu şartlarda hayvancılık zor. Yemin düşmesi yahut sütün yükselmesi lazım. Süt 3 TL, yeme karşı en az 4-4.5 TL olması lazım. İnsanlar yevmiyeye gidiyor. Hayvana yem, saman alıyor ama bir inekten sağılan süt, yem almaya yetmiyor. Samanın kilosu 1 TL, çok pahalı. Gidişatımız kötü. Hayvancılık bu şekilde giderse birkaç seneye pek bir şey kalmaz. Millet, çalıştığını hayvana döküyor şimdi. Bu şekilde ilerlemez.

Faturalar da çok yüksek. 50 liralık elektrik harcıyorsak 100 lira fatura geliyor. Köy yerinde en iyisi hayvancılık ama bu şartlarda hayvancılık da zor. Yemin, samanın böyle olması nedeniyle hayvana da bakamıyoruz. Adam hayvan bakıyor ama 10-20 bin lira borcu var. Bir iki tane hayvanını satıp ödüyor, öyle geçinebiliyor. 100 liraya yevmiyeye gidiyor şimdi. Yarısın yolda harcıyor. Kalanı ile saman alıyor. Borcundan dolayı da hayvanını satıyor” dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye başkanından Ankara çıkarması
Belediye başkanından Ankara çıkarması
Uyuşturucuya geçit yok
Uyuşturucuya geçit yok