Advert

34. Ahilik Haftası Kiraz’da kutlandı

34. Ahilik Haftası Kiraz’da kutlandı
34. Ahilik Haftası Kiraz’da kutlandı admin
Bu içerik 27 kez okundu.

Kiraz’da 34. Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde etkinlik düzenlendi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve beraberindeki heyet, Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Halit Özmen ile birlikte Kaymakam Onur Titiz ve Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu’yu ziyaret etti.

Mutlu, Kiraz'da sanayi sitesi esnafıyla buluştuğu kahvaltıda yaptığı konuşmasında her yıl eylül ayının ikinci haftasını Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutladıklarını söyledi. Ahilik Haftası nedeniyle sanayi sitesi esnafıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Mutlu, "Teknoloji hangi sınırları zorlarsa zorlasın, insan olgusu var oldukça değişmeyen, değişmesi mümkün olmayan değerler vardır. İşte Ahilik bu değerlerden biridir. Bu yıl bilindiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Ahi Evran yılıdır. Ayrıca Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılına denk gelmesi nedeniyle UNESCO, Ahi Evran törenlerini kutlama programına alınmıştır. Bu iki nedenden dolayı bu yıl Ahilik Haftası kutlamaları daha da bir önem kazanmıştır" ifadelerini kullandı.

Kortej yürüyüşü yapıldı

Kaymakam Onur Titiz ise Ahiliğin 13. yüzyılda Hacı Bektaşi Veli'nin Ahi Evran'a tavsiyeleriyle kurulduğunu hatırlatarak, "Ahiliğin ana yapısına baktığımız zaman usta-çırak ilişkisini temin eden eğitim rolünü, toplumsal dayanışmayı sağlayan sosyal boyutunu, 13. yüzyılda Selçuklar döneminde Moğol hareketini bastırmadaki, engellemedeki toplumsal gücünü hepimiz biliyoruz" dedi. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu da 34. Ahilik Haftası’nı kutladı.

Etkinlik kapsamında Mimus Performans Sanatı'nın canlı heykel ekibi ile birlikte yüzyıllık esnafların figürleri sergilendi, kortej yürüyüşü yapıldı, vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Aydın Uysal

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe