Advert

CHP’den AK Parti’ye Kiraz cevabı

CHP’den AK Parti’ye Kiraz cevabı
CHP’den AK Parti’ye Kiraz cevabı admin
Bu içerik 25 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde Kiraz’da gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısı sonrasında ilçedeki içme suyu hizmetleri, hastane ve üniversite alanı üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni eleştiren AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye yanıt verdi.

CHP İl Başkanı Yücel, Kiraz'a Tunç Soyer döneminde pozitif ayrımcılık uygulandığını ve AK Parti iktidarının yapamadığı işleri bile CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığını dile getirerek, "Birileri Büyükşehir Belediyemizin Kiraz’a verdiği hizmetleri görmezden gelip inkar etse bile Kiraz halkının bu hizmetleri biliyor olması, takdiri ve güveni bize yeter. AKP, yapılan hizmetlerde kendine veya yandaşlarına rant alanı yaratılmıyor diye şikayet ediyorsa kusura bakmasınlar. Kiraz’ın hakkını kimseye yedirmeyiz” diye konuştu. 

“Kiraz’a sırtını dönmemiştir!”

CHP İl Başkanı, şöyle konuştu: “İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Kiraz’da köy yollarının yapılmasından hayvancılığa destek vermek için bedelsiz dağıtılan küçükbaş hayvanlara, köy okullarının bakım ve yenilenmelerinin gerçekleştirilmesine, süt kuzusu projesi kapsamında Kirazlı üreticilerle çalışılarak üreticilere destek verilmesine, ücretsiz fide dağıtılması ve kooperatiflerle iş birliği yapılarak 2 milyon liranın üzerinde peynir alımının gerçekleştirilmesine kadar sayabileceğimiz onlarca hizmete imza atmıştır. Kaldı ki bunlar Büyükşehir Belediyemizin değil; Tarım Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yani iktidarın işi olmasına rağmen Tunç Soyer, Kiraz halkına bu hizmetleri götüren isim olmuştur. Bu hizmetleri ne bakanlıklar ne de ilçe belediyesi aracılığıyla Kiraz halkına vermeyenler, kabahatlerini örtmek için akılları sıra hedef şaşırtıyorlar ama yine baltayı taşa vurdular. Şikayet ettikleri konularda Kiraz’a hizmet götüren de Kiraz halkının hakkını koruyup rant peşinde koşanların karşısında duran da İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir, Tunç Soyer’dir.”

“Yedi su kuyusuyla övünmeleri trajikomik”

AK Parti İl Başkanı Sürekli'nin su kuyuları, üniversite ve hastane üzerinden yaptığı eleştirilerle ilgili konuşan Yücel, "Söyledikleri biraz trajikomik bir durum ortaya çıkartıyor" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediyemizin Kiraz’ın su sorununa neşter vurduğu 153 kilometrelik su hattındaki 48 milyon liralık yatırımını ve açılan 38 su kuyusunu görmezden gelip koskoca bakanlığın açtığı sadece yedi su kuyusuyla övünülmesi trajikomik bir durum ortaya çıkarıyor. Açık söylemek gerekirse biz olsak bakanlığın Kiraz’a sadece yedi su kuyusu açtığını söylemekten utanırdık. Kaldı ki Büyükşehir Belediyemiz, yakın dönemde Kiraz’a dört yeni içme suyu deposu yapmış ve mevcutta bulunan su depolarının da bakım ve onarımlarını gerçekleştirmiştir. Yani Kiraz halkının su sorunu, Büyükşehir Belediyemiz tarafından çözülmektedir. Kiraz’a gidip Kiraz’dan haberdar olmamak, böyle bir durum olsa gerek. Bu hizmetleri belki AKP İl Yönetimi bilmiyor olabilir ama ilçe belediye başkanının bu hizmetlerden bihaber olması, kabul edilebilir değil.”

“Rant sağlamak için engelliyorlar”

Büyükşehir Belediyesi'nin Kiraz’da belirlenen hastane ve üniversite alanına planlara aykırı olarak toplu konut yapılmak istenmesi sebebiyle açtığı dava hakkında da konuşan CHP İl Başkanı, “AKP; maalesef Kiraz halkının sağlığı, gençlerimizin geleceği ve eğitim hakkı için belirlenen alanda yine kendisine ve yandaşlarına rant yaratma derdine düşmüştür. İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Kiraz Belediyesi’nin talebiyle 222 metrekarelik bir alanı sağlık ve üniversite alanı olarak planlamış ve mecliste onaylamıştır. Yani bu alan, Kiraz halkına hastane ve üniversite yapılması için tahsis edilmiştir ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tahsis edilen bu alanda hastane için ayrılan yeri yüzde 75, üniversite için belirlenen yeri yüzde 25 oranında küçültmüş, bu alanların da konut ve ticaret alanı olarak ayrılmasına karar vererek yine birileri için rant alanı yaratmaya çalışmıştır.

AKP kafası, her yerde aynı çalışıyor. Neresi halkın ihtiyaçları, hastanesi, eğitimi, yeşil alanı olarak ayrılsa hemen oraya bir konut alanı, beton yığma çabası içine giriyorlar. Aslında hem Kirazlıların hakkını gasp etmeye hem de eğitim ve sağlık hakkının önünde engel olmaya devam ediyorlar. Bunu da bir rant uğruna yapıyorlar. Onlar kendilerini, bu konutlardan elde edecekleri kârları, konut alanlarını verecekleri yandaşları düşünürken İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Kiraz halkını ve Kirazlının hakkını düşünüyor. Bunun için de 2019 yılında Kirazlının hakkı gasp edilmesin, Kiraz’ın arazisi ranta kurban gitmesin diye bir dava açtı. Kiraz halkı da bu haklı davanın yanındadır.

AKP’liler, hiç sanmıyorum ama gerçekten samimiyseler, 222 bin metrekarelik alanın planının ilk onaylandığı gibi kalmasını kabul etsinler. Bakanlık, planlarda rant yaratma derdinden vazgeçsin ve rant planını geri çeksin ve Büyükşehir Belediyemiz de davadan hemen vazgeçsin. Kiraz’ın üniversitesini, hastanesini engellemeyi bıraksınlar. Kiraz’ın yandaşa rant sağlanacak planlara değil, hastane ve üniversiteye ihtiyacı var” dedi.

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”