Advert

Salatalık üreticisi dertli

Salatalık üreticisi dertli
Salatalık üreticisi dertli admin
Bu içerik 36 kez okundu.

Ödemişli salatalık üreticileri, üretimden kazanç elde edemediklerini söylediler. Kaymakçı’da turşuluk salatalık üretimi yapan üreticiler, artan maliyetler karşısında çaresiz kaldıklarını belirterek işçi maliyetlerini bile zor çıkarabildiklerini söylediler.

Mahallede yıllardır salatalık üretimi ile uğraştıklarını belirten Şükriye Erir, bu yıl işçi ücretlerini bile karşılamakta zorlandıklarını söyledi. Salatalık alıcılarının da fiyatları düşürdüğünü söyleyen Erir, üreticinin halinin perişan olduğunu söyledi. Erir, 4.5 liraya satılan salatalığın 3.5 liraya düştüğünü ifade etti.

Girdi maliyetlerinden şikayetçi

Girdi maliyetlerinden örnekler veren Erir, geçtiğimiz yıl 110 olan süt yeminin fiyatının bu yıl 170 liraya satıldığını belirterek, “100 lira olan besi yemi 150 lira oldu. 120 lira olan üre gübresi 400 liraya fırladı. Tohum fiyatları da nerede ise %70’e yakın zamlandı. Salatalıktan sonra bezelye ekmeyi planlıyoruz fakat geçtiğimiz yıl torbası 420 lira olan tohumun bu yılki fiyatı 720 lira olmuş. Mazot, 6 liradan 9 liraya yaklaştı. Sulama hortumlarının kilosu 18 lira iken bu yıl 30 liraya fırladı. Bu fiyatlarla üretim yapmak da riskli hale geldi” dedi.

Salatalık hasadının 20 gün daha sürmesini beklediklerini belirten Şükriye Erir, “Hasat zamanını hava şartları belirliyor. Salatalık, sıcak havayı sever. Yağmur yağarsa üç beş kez daha toplar, sonra yeni ekim için tarlayı yeniden hazırlamaya başlarız” şeklinde konuştu.

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe