Advert

Ekim Geçidi Karma Sergisi bir kez daha Ödemiş’te

Ekim Geçidi Karma Sergisi bir kez daha Ödemiş’te
Ekim Geçidi Karma Sergisi bir kez daha Ödemiş’te admin
Bu içerik 33 kez okundu.

Proje sahipliğini Gülsün Erbil’in, küratörlüğünü ve hazırlığını ressam Özlem Tok’un yaptığı Ödemiş Uluslararası 6. Ekim Geçidi Karma Sergisi, bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde açılarak sanatseverlerle buluşturuldu.

Karma resim sergisinin açılış konuşmasını gerçekleştiren ve geleneksel serginin uluslararası özelliğe sahip olduğunu belirten küratör Özlem Tok, açılış öncesinde yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “2002 yılında ressam Gülsün Erbil'in öncülüğünde büyük kentlerimizde başlatılan ve altı yıldır benim küratörlüğümde Ödemiş ilçemizde gerçekleştirilen 6. Ödemiş Ekim Geçidi Uluslararası Karma Resim Sergisi’nde bir aradayız.

Cumhuriyet sevinci ile çağdaş resim sanatının renkli söylemini buluşturduğumuz bu sergimizde Ödemişli ressamlarımız ve değişik kentlerimizden sanatçılar ile Azerbaycan, Filistin, Hindistan, İsrail, Romanya, Rusya, Türkmenistan'dan sanatçıların eserlerini size sunmaktan mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim.”

“Büyük mutluluk duyuyoruz”

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy, “Ödemiş’te Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımızın coşkusuna ve kıvancına bu sergiyle destek olup katkı sağlayan siz değerli sanatseverlere, sanatçılarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Sergimizin altı yıldır ilçemizde düzenlenmesinde emek veren, çaba gösteren küratör Özlem Hanım’a emeklerinden ve katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, “Başta Özlem Tok Hanımefendi olmak üzere sergiye katılan bütün ressam arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Uluslararası katılım gösteren ressamlarımıza teşekkür ediyorum. Sanatın bu birleştirici gücünü bize göstermiş oldular. Biz de böyle uluslararası bir sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Uluslararası olma vurgusu

Sergiye eseri ile katılan Mustafa Ali Kasap, ilçede altıncı kez düzenlenen fakat Türkiye’de yıllardan beri devam eden geleneksel Ekim Geçidi hakkında, “Bu, Türkiye’nin ünlü ressamlarından Gülsün Erbil’in hazırladığı ve her yıl devam eden, Cumhuriyet’in kazanımlarının sergilendiği bir sergi. Bugün aynı anda Türkiye’nin her yerinde sergiler yapılıyor. Bugün burada Ödemiş’ten, dışarıdan ve hatta yurt dışından farklı ressamların eserleri yer alıyor. Dokuz yabancı ressamın eserleri de var. Sadece Ödemiş’in bir resim sergisi olmasının ötesinde uluslararası bir resim sergisi olması açısından da şehrimiz içinde büyük bir kazanç diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve eşi Özlem Aksoy, Kaymakam Adayı Şeyma Nur Kaygusuz ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, sergiye katılan sanatçılara katılım belgelerini verdi. 12 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak sergideki eserler beğeniyle incelendi.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe