Advert

Oğlunun ismini kütüphanelerde yaşatıyor

Oğlunun ismini kütüphanelerde yaşatıyor
Oğlunun ismini kütüphanelerde yaşatıyor admin
Bu içerik 33 kez okundu.

İzmir’de yaşayan Ödemişli gazeteci İbrahim Irmak, 2011 yılında kaybettiği oğlu Çağlayan Irmak’ın ismini kurduğu kütüphanelerle yaşatmaya devam ediyor. Haber Hürriyeti Gazetesi ve Ege Üniversitesi projesi olan Ödemiş Belediyesi Çaylı Mahallesi Çağlayan Irmak Kütüphanesi törenle açıldı. Açılış töreni kapsamında Ödemiş Belediye Bandosu konseri, Erhan Çatkın’ın keman dinletisi ve İzmirli Mikrop Hikmet’in iki şarkılık mini konseri yer aldı.

13. kütüphaneyi hayata geçirdiklerini belirten Irmak, “Gönül istiyor ki Türkiye’nin bütün köylerinde, mahallerinde açabilelim. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz. Son zamanlarda bilgisayardan dolayı çocuklarımız, okumaktan uzaklaştılar. Okuyan bireyler olarak onlara okuma alışkanlığı kazandırabilirsek inanın çok fazla yol alabiliriz, bu memleketi çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Soran, sorgulayan gençlerimizin yetişmesi demek, bu ülkenin daha çağdaş, daha ileriye gitmesi demek. Biz de bu çorbada tuzumuz olsun diye arkadaşlarımızla, Haber Hürriyeti okuyucularıyla birlikte kitaplarımı topluyoruz. Kimseden bir kuruş dahi para talebi yok, kesinlikle olamaz da. Bazı yerlerde en çok kitap okuyan çocuklarımıza bisiklet alıyoruz. İkinci sene bakıyoruz ki çok daha fazla insan kitap okumaya başlamışlar. Kısmet olursa Ödemiş’e iki tane daha kütüphane açacağız. Salı Pazarı’nda ahşap bir kütüphane açacağız. Bir diğerini Emirli’de, 18 Mart’ta açmayı düşünüyoruz. Gelin, kitaplarınızı böyle güzel projelere bağışlayın. Yeni yeni kütüphaneler kuralım ve daha çok çocuğumuzun aydınlanmasını sağlayalım” dedi.

“Kitap orta yerde olursa…”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bir gönül insanı olarak İbrahim Irmak, sevgili evladının anısını bu şekilde yaşatıyor. Gençlerimiz, kötü alışkanlıklardan uzak şekilde burada gelişsinler” derken Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasemin Polat, “Bir öğrencimiz vasıtasıyla yollarımız keşişti ve 13. kütüphanede payımız oldu. Ödemiş Belediyesi’nin bu kadar sahip çıkıp buna ön ayak olması, gerçekten duygulandırıcı ve umut verici bir girişim. Umarım diğer açılacak kütüphanelerde de payımız olur” diye konuştu.

Çaylı Mahallesi Muhtarı İsmail Güçlü, 10 yıl önce elim bir trafik kazası sonrası vefat eden Çağlayan Irmak’ı rahmetle anarak, “20 gün önce İbrahim Bey, muhtarlığımıza bir ziyarette bulunmuştu. Kendisini tanıma fırsatımız oldu. Açacak olduğu kütüphaneden bahsetti. Ben de kendisine ‘Bizim buralarda kitap okuma kültürümüz yok ama inşallah sizin sayenizde başaracağız’ dedim. ‘Kitap orta yerde olursa alışkanlık olur’ dedi. İnşallah sayesinde mahallemizde bulunan gençlerimiz, çocuklarımız ve çevre mahallerde bulunan çocuklarımız da bu kütüphaneden aydınlanır ve güzel bilgiler alırlar” ifadelerini kullandı.

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe