Advert

Kiraz’da küçükbaş hayvan ve kovan hibe edildi

Kiraz’da küçükbaş hayvan ve kovan hibe edildi
Kiraz’da küçükbaş hayvan ve kovan hibe edildi admin
Bu içerik 37 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Programı" kapsamında İzmirli üreticilerin sürü kalitelerini artırmak amacıyla hibe edilen 4800 küçükbaş hayvanın dağıtımını sürdürüyor.

Kiraz’da gerçekleştirilen dağıtım töreninde İzmir’de arıcılık faaliyetlerine destek veren bir diğer proje olan ‘Kovanlarımız Yenileniyor, Bal ve Polen Üretimimiz Artıyor Projesi’nin de kovan dağıtımı gerçekleştirildi. Törene Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Oktay Darcan’ın yanı sıra Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ferhan Eroğlu, siyasi partilerin temsilcileri ve üreticiler katıldı.

“Bal üretimi için çok uygun”

Törenin açılışında konuşan Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz ilçesinin bal üretimi için çok uygun olduğunu belirterek, “Kapasitemiz göz önüne alındığında ilçemizde arıcılık faaliyetlerinin ve bal-polen üretiminin azlığı dikkat çekiyor. Bu üretim miktarını artırmayı hedefleyen bu projenin gerçekleşmesi ve devamı, bizim için çok memnuniyet verici” dedi.

Titiz, ayrıca küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine ciddi anlamda can suyu olacak damızlık küçükbaş hayvan hibe programının da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çok kıymetli desteklerinden biri olduğunu vurguladı.

Bakanlığa destek teşekkürü

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Oktay Darcan ise yaptığı konuşmada, "İzmir ili, küçükbaş hayvancılıkta batıdaki üç büyük üretici ilden bir tanesi. Küçükbaş hayvan dağıtım programında İzmir’de 300 üreticimize 4800 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılıyor. Bakanlığımızın bu programda küçükbaş hayvancılıkta ülkemiz için planladığı desteğin yarısı İzmir’e veriliyor. Sayın bakanımıza bunun için teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kiraz’ın potansiyeli yüksek”

Arı kovanı desteğinin de önemine değinen Darcan, İzmir’de yılda 1500 ton bal üretildiğine işaret ederek, “İlimizin potansiyeli, bunun daha da üstünde. Biz, bu potansiyeli yakalamak ve üreticilerimizi desteklemek için toplam 410 üreticimize beşer adet, toplam 2050 adet polen tuzaklı kovanı %100 hibe ile dağıtıyoruz. Kiraz ilçesinde kovan desteği talep eden tüm üreticilerimize bu kovanları hibe ettik. İlçede hem küçükbaş hayvancılık, hem de arıcılık potansiyeli yüksek. Biz bu potansiyeli değerlendirerek üretimi artırmayı ve bölge üreticisinin kalkınmasını hedefliyoruz. Dağıtımı yapılan kovanların ve küçükbaş hayvanların takipçisi olacağız. Üreticilerimize her zaman olduğu gibi teknik destek vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra protokol eşliğinde gerçekleştirilen kura çekiminin ardından üreticiler, hayvanlarını ve kovanlarını yetkililerden teslim aldı.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe