Advert

Küheylanlar, Atatürk için koştu

Küheylanlar, Atatürk için koştu
Küheylanlar, Atatürk için koştu admin
Bu içerik 20 kez okundu.

Geleneksel spor dallarına desteğini sürdüren Ödemiş Belediyesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında pazar günü Atatürk Kupası Geleneksel Rahvan At Yarışları düzenledi. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Ödemiş Rahvan At Yetiştiricileri ve Binicilik Spor Kulübü Derneği iş birliğiyle Günlüce’deki yarış alanında düzenlenen yarışlar büyük ilgi gördü.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüsnü Korkmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif Aka, MHP Ödemiş İlçe Başkanı Oktay Akıllı ile tribünleri ve saha çevresini dolduran çok sayıda, izleyici yarışları heyecanla takip etti.

180 at sahibi katıldı

Yarışmalardan önce her zaman olduğu gibi bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı vardı. Ardından  yarışların kazasız yapılması için dualar edildi. Yarışmalar başlamadan önce konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Türkiye’nin dört bir yanından gelen at sahiplerine teşekkür ederek, “Büyük Önderimiz Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Rahvan at yarışı geleneğini yaşatan atlarımızın ayaklarına taş değmesin” dedi.

Daha sonra baş, baş altı, büyük orta, küçük orta, deste, beşli tay, dörtlü tay, üçlü tay, ikili tay, ithal A grubu ve ithal B grubu kategorilerinde gerçekleştirilen Atatürk Kupası Geleneksel Rahvan At Yarışları’na 180 at sahibi katılım gösterdi. Büyük bir heyecana sahne olan yarışların bitiminde dereceye girenlere kupaları takdim edildi.

Yarışları kazananlar

İkili taylarda birinciliği Kompirci Ali ile Koray Eriş paylaştılar. 2. Berat Kızılkaya, 3. de İlhan Tireli olarak kupa almaya hak kazandılar. Üçlü taylar kategorisinde 1. Tarık Bozyiğit, 2. Ali Bozyiğit, 3.Mehmet Dinlenmez, dörtlü taylarda Cengiz Bakır 1., Kemal Dinlenmez 2., Emin Yağlı 3. oldu. Taze beşli kategorisinde 1. Tuğrul Duran, 2. Mustafa Gülfidan 3. Nazmi Girgin, deste kategorisinde 1. Selahattin Kocabıyık, 2. Ferdi Aktan, 3. Akif Bayram olarak dereceye girip kupa kazandılar.

Küçük ortada 1. Mevlüt Tosun, 2. Harun Yavuz Ülker, 3. Mehmet Kuru olarak dereceye girerken büyük ortada 1. Ali Dedeoğlu, 2. Üzeyir Yaşar, 3. Karanfil Kardeşler olarak dereceye girdiler. Baş altı kategorisinde 1. Kemal Dinlenmez 2. Uğur Demirel, 3. Murat Uysal oldular. Baş kategorisinde 1. Mehmet Barut, 2. Alim Yavaş ve 3. Emirhan Sezgin, ithal A kategorisinde Uğur Çapacı 1., Ahmet Çukur 2. ve Salim Boralı da 3. oldular.

“Ödemiş’i temsil ediyoruz”

Ödemiş’te uzun yıllardan beri rahvan atçılığına olan sevgisi ile tanınan Mehmet Dinlenmez ve babası Kemal Dinlenmez, yarışlara ayrı ayrı atlarla katıldılar. Yarışmaların Atatürk’ün ölüm yıl dönümü kapsamında yapılmasının anlamlı olduğunu belirten Mehmet Dinlenmez, “Uzun yıllardan beri Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan yarışmalara katılarak Ödemiş’imizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden gelen rahvan at sahiplerinin katılımlarıyla ilçemizde güzel bir hareketlilik yaşanmaktadır” şeklinde konuştu.

Rahmetli babası İsmail Zeybek’ten aldığı rahvancılık sporunu yaşatmak için Ege’nin çeşitli kesimlerinde yapılan yarışmalara katıldığını belirten Mehmet Zeybek, “Havanın da güzel olması nedeniyle güzel bir ortamda bu heyecan yaşandı. Aile büyüğümüz rahmetli babamız İsmail Zeybek’ten aldığımız bu rahvan sporunu yaşatmak için bütün yarışmalara katılmaya devam ediyoruz” dedi.

Yarışmanın hakemi Mustafa Karaca da Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e ata sporuna sahip çıkmasından dolayı tüm rahvan at sahipleri adına teşekkür etti.

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe