Advert

Çavuşdağı fasulyesi tanıtıldı

Çavuşdağı fasulyesi tanıtıldı
Çavuşdağı fasulyesi tanıtıldı admin
Bu içerik 30 kez okundu.

Ödemiş Ticaret Odası tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınarak markalaşan Çavuşdağı fasulyesi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Kiraz Belediyesi Hisar Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Kiraz'ın Çavuşdağı fasulyesinin coğrafi işaret almasından mutluluk duyduklarını belirterek Çavuşdağı fasulyesinin oda tarafından alınan dördüncü coğrafi işaretli ürün olduğunu söyledi.

“Altı farklı ürünü tescillendirdik”

Çavuşdağı fasulyesinin özelliklerine değinen Eriş, "Fasulyemizin özelliği deniz seviyesinin 900 metre üzerindeki yaylalarda yetişmesidir. Yaylalarda ilaçlama, gübreleme yapılmadan yetiştirilen bir ürün. Ayrıca protein ve şeker oranının diğer kuru fasulyelerden çok daha üstün olduğu, Ege Üniversitesi laboratuvarlarındaki analiz sonuçlarıyla görülmüştür" diye konuştu.

Coğrafi işaretli ürünler listesine çekişte zeytinyağı, Ödemiş köftesi ve Bozdağ kestane şekerinin yanı sıra Çavuşdağı fasulyesini de eklemiş olduklarını aktaran Eriş, "Ödemiş teneke tulum lorunun ve teneke tulum peynirinin de marka işareti mevcuttur. Böylelikle hizmet ettiğimiz bölgede altı farklı ürünü tescillendirdik" dedi.

“Üretimini artıracağız”

Kiraz Tarım ve Orman İlçe Müdürü Engin Özpınar da Kiraz'ın büyükbaş hayvancılıkla anılan ilçenin Çavuşdağı fasulyesiyle de tanıtılmaya başlandığını söyledi. Fasulyenin rakım nedeniyle altı mahallede yetiştirildiğini aktaran Özpınar, "Fasulyenin gördüğü tek su çiftçimizin alın teri, başka sulama imkanımız yok. Sadece toprağa ekiliyor, daha sonra da toplamaya geliniyor. Şu anda çok fazla üretimimiz yok ama bundan sonra artıracağız. Bundan sonra ilçemiz, Çavuşdağı fasulyesiyle anılacaktır" diye konuştu.

Toplantıya Kiraz Belediye Başkan Vekili Erol Çomak ve Çavuşdağı fasulyesi üreticileri katıldı. Ödemiş Ticaret Odası tarafından Çavuşdağı yaylasındaki bazı üreticilere plaket takdimi yapıldı. Ayrıca etkinliğe katılanlara Çavuşdağı Fasulyesi ikramı yapıldı.

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da