Advert

Kiraz’da bilgilendirme toplantısı

Kiraz’da bilgilendirme toplantısı
Kiraz’da bilgilendirme toplantısı admin
Bu içerik 37 kez okundu.

Ödemiş Koza-Der, Kiraz’a bağlı Veliler yakınlarında jeotermal santrali yapılacağı iddiaları üzerine Veliler ve Emenler halkının katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Koza-Der Başkanı Selahattin Bağlı, Koza-Der yöneticisi ve Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Veliler Mahallesi Muhtarı İrfan Özdemir, Emenler Mahalle Muhtarı Adem Meşe ile iki mahallenin sakinleri katıldı.

Veliler’deki köy kahvesi önünde yapılan toplantıda konuşan Koza-Der Başkanı Selahattin Bağlı, “Çamyayla’mızda yaklaşık 400 hektar bir alanda mermer ocağı açılmak istendi. Buranın gerek yer altı suları gerekse işlenme halinde meydana çıkacak toz ve gerekse bu mermerin taşınması esnasında yaşanabilecek tonajlı kamyonların trafiğinden dolayı Ankara’dan, İzmir’den ve Çevre Bakanlığı’ndan katılımcıları birlikte ÇED raporu değerlendirmesinde sizlerin verdiği bilgiler sayesinde karşı çıkıldı ve ÇED değerlendirme raporu şimdilik uzaklaştı ve köylümüz derin bir nefes aldı.

Şu anda bulunduğumuz Veliler’de muhtarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda buradaki madende iki tane kepçeyle, bir tane kamyonla bir taş ocağı ve ruhsatlandırma ilk başta olabilir fakat daha sonra ruhsat, firmanın çalışmasına göre ve çevreye verdiği zarara göre iptal edilir ya da bir başkasına satılır.  Açılacak olan bir kum ocağı, 50 yıl bu bölgede var olacaktır. Afrika, buraya 5000 kilometre uzakta ama zaman zaman çöl tozları geliyor. Burada da asıl tehlike toz. Ayda sekiz ton toz; sizin bu bölgedeki üretmiş olduğunuz tüm ürünlerin özellikle ilkbahar döneminde çiçeklenmesinde, çiçeklerin küflenmesine ve döllenmenin önlenmesine ve aynı zamanda tutacak ürünlerin tutmamasına sebep olur. Sizin de ekonomik olarak zayıflamanıza sebep olacaktır” dedi.

“Terk etmek zorunda kalabilirsiniz”

Başkan Bağlı, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı zamanda bu tozlar nedeniyle astım hastalığı ve buna bağlı olarak stres gibi sağlık sorunları yaşayacaksınız. Bu toz yüzünden meralardaki verim, ilk üç yılda cüzi olarak düşse bile süreç içerisinde meradaki otlar yok olacak. Dolayısıyla hayvanlarınız ve kestiğiniz çalılar, tamamen ortadan yok olacaktır. Hiçbir maden ocağı, tozu önlemek için suyun dışında hiçbir önlem almaz. Meydana gelecek olumsuzluklardan, kuruyacak olan ağaçlardan ve ekonomik olarak sizlerin gerilemesinden dolayı bu köyü terk etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu kum ocağına olumsuz bakın ve mücadele eden arkadaşlara destek verin.”

“Yerleşimden uzağa yapsınlar”

Ödemiş Koza-Der yönetiminden Mehmet Taşlı, “Çevreyi korumak, çevreyi geliştirmek ve çevrede sağlıklı bir yaşam sürdürmek, devletin ve vatandaşı görevidir, ödevidir. Çevreye olumsuz etkileri önlemek için devletimizin koyduğu kanun var. Yerleşim yerlerinin yakınına çevreye zarar verecek tesisler kurulamaz. Tarım alanlarına, tarım arazilerine zarar verecek tesisler kurulamaz. Orman alanlarına, çevreye zarar verecek tesisler kurulamaz, kültür ve tabiat varlıklarının olduğu yerlere kurulamaz. Buradaki durum, bu bahsettiğimiz anayasal temel hak ve tanımlanmış yasalara göre yapılamaz. Yerleşim yerlerine uzak yerlere yapsınlar” ifadelerini kullandı.

“Her zaman köylünün yanındayız”

CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya ise, ”Yarın burada maden ocağı muhtemelen durdurulur ama daha sonra ne olacağı belli olmaz. Veliler, yıllardır susuzluk çeken bir köy. İZSU, buraya su vermek için maden bölgesinin üst kısmından bir tane sondaj kazdı. Vellier’in susuzluğunu gidermek için bir de Pınarbaşı’ndan bir projesi var. Böyle bir ortamda memleketimize faydalı bir şeyi herkes destekler ama bu ocağı yapmak için kır yerleşim yerinden daha uzakta, doğaya zarar vermeyecek alanlar var. Bu ocakları oralarda açsınlar. Veliler ve Emenler halkı bu maden ocağını burada istemediği sürece, doğasına ve köyüne sahip çıkmayı düşündüğü sürece biz de Ankara’daki milletvekillerimizle ve İzmir’deki il yönetimimizle sonuna kadar arkanızdayız. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Bu laf, boşuna söylenmiş bir laf değil. Köylü ne derse o olur. Biz, her zaman köylünün yanındayız” şeklinde konuştu.

Aydın Uysal

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da