Advert

“Üretici değil, sanayici kazanıyor”

“Üretici değil, sanayici kazanıyor”
“Üretici değil, sanayici kazanıyor” admin
Bu içerik 40 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde çiğ süt satış fiyatı ulusal süt konseyi tarafından 4.70 TL olarak açıklandı ancak döviz kurunun hareketliliği ve üst üste gelen zamlar sonrası bu fiyat, üreticiyi de tüketici de memnun etmedi.

Konuyla ilgili konuşan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, şunları ifade etti: “Üreticimiz, uzun zamandır mağdur oldu. Yem, gübre ve akaryakıt fiyatlarını takip edemez hale geldik. Burada hükümet ve devlet yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Sütün fiyatını bir anda 4.70 TL çıkardılar. Artı 20 kuruş da prim verecek, 4.90 TL’yi bulacak. Biz ayakta kalmayı düşünürken bir zemine oturmayışından dolayı doların ve dövizin yükselmesi, belirsizlik getiriyor ama sayın bakanımız ve devlet yetkililerinin söylediği çok aşırı zam olursa tekrar şubat ayında toplanıp yeniden süt fiyatlarını regüle edeceklerini beyan ettiler. Bu, bizim için sevindirici ama böyle bir şey olursa şubat ayında değil de ocak ayında yapsalar daha güzel olacak diye düşünüyorum. Bakanlığımız ile de tekrar bunlar için irtibat haline geçeceğiz. Burada da üreticimizin ayakta kalarak üç beş kuruş para kazanmasını sağlamak için görüşmelerimiz devam edecek.

“Üretici de tüketici de memnun değil”

Takdir edersiniz ki üretici memnun değil, tüketici de memnun değil. Bir tek memnun olan sanayici var. Bizim girdilerimiz, biraz aşağı düşse biz zam da istemiyoruz ama üreticiler de para kazanmıyor. Kazanamadığı gibi fiyatlar oldukça yüksek, bundan tüketici de memnun değil. Her iki taraf da bu konudan şikayetçi. Bizi bu süt fiyatının 4.70 TL olması bizi mutlu ediyordu. Doların tekrar belirsiz olması, dövizin belirsizliği şu günlerde bir belirsizlik başlattı. İnşallah şu piyasa bir an önce yerine oturur hatta düşer de bizim de girdi maliyetlerimiz düşer. Biz de zam istemeye ihtiyaç duymayız ama bu şartlarda yine önümüzde bir zam söz konusu olacak diye düşünüyorum. Olması gerekiyor diyorum.

Sanayici diyor ki döviz kurları artıyor hemen zam yapalım. Artık şu an yem fiyatlarını takip edemez haldeyiz. Gece yatıyorsun zam geliyor, sabah kalkıyorsun farklı fiyat. Onun için dövizin bir kalıba oturması lazım ki net rakamlar konuşulabilsin. Şu an hep bir değişiklik oluyor. Bir ileri bir geri gidiyor fiyatlar. Yerine oturmadığı için de her şey bizim aleyhimize oluyor. Fiyatları takip edemiyoruz. Medikal ilaç fiyatlarını takip edemiyoruz. Tarım ilaçlarını takip edemiyoruz. Her şey dolar ve Euro üzerinden konuşulmaya başlandı. Artık biz de diyeceğiz ki süte de döviz kuru üzerinden yapalım çünkü sürekli biz mağdur oluyoruz.

“Maliyetimiz azalsın istiyoruz”

Akaryakıta yansıyan zam, nakliyeden lojistikten gidiyor. Aynı zamanda döviz yükseldiğinde ambalaj fiyatları yükseliyor. Sadece sütün fiyatı değişmesiyle değil. Ambalajı, lojistiği her şey bir maliyet oluyor. İnşallah asgari ücreti de devletimiz güzel gözden geçirir de tüketicimizin bir nebze olsun alım gücü artar.

Peynirin de fiyatı artar çünkü az önce bahsettiğim giderlerden vs. soğuk hava zincirlerinde duruyor bunlar. Ambalaj fiyatlarından elektriğe gelen zamlardan otomatikman artacaktır. Tek sütten değil. Hayvancının kazanabilmesi için 1 kilo 300 gram yem ile bir litre süt olması gerekiyordu. 1 kilo 100 gram yemi bir litre süt karşılığına çektiler. Şu an o da onu karşılamıyor. Geçen gün gelen çiğ süt fiyatı zammı 4.70 TL, o da yetmiyor. Aslında 5 TL’nin üzerinde olması gerekiyor. Biz, üretici olarak onu istemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz azalsın, tüketici de rahat rahat yesin istiyoruz.”

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da