Advert

“Bizim 26 inek nereye gitti?”

“Bizim 26 inek nereye gitti?”
“Bizim 26 inek nereye gitti?” admin
Bu içerik 31 kez okundu.

Son dönemde döviz kurlarındaki artış, pek çok ürünün fiyatını bir hayli etkilerken S.S. Adagüme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ödemiş Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Turan, konuya çarpıcı bir örnekle açıklık getirdi.

Turan, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz yıl 205 bin TL’ye bir araç aldım. O gün için o para, 17 inek parasıydı. Benim bugün bu aracım, 600 bin TL’nin üzerinde yani yaklaşık 40’a yakın inek parası oldu. Bizim aradaki 26 inek nereye gitti? Araba aynı araba. Üreticilikten bahsediyoruz ya hani, ürettik. 1.5 yıldır benim damımdaki ineğin fiyatı aynı, sağmalı inek 17 bin TL. Kur hesaplamak için basit bir yöntem aslında. Haberlerden duyduğumuza göre Katar’la bir anlaşma süreci, bir rakamlar dolaşıyor ortada. Haziran ayında dolar 22 TL olacak deniyor. Euro da 24-25 olur o zaman. Bir çuval yem de 400-500 TL olur. Bir torba gübre 1200 TL olur. Geçen yıl 400 TL’ye aldığımız silajlık mısır tohumu bu sene 1200 TL olacak.

Dolardaki artışı daha kanıksayamadık. Aç kaldığımız zaman aklımıza gelir. Şimdi herkes şunun telaşında, adam bankaya gidecek ne kadar kredi limiti varsa onu kullanmaya çalışacak. Sonra bunu alıp dövize altına yatırmaya çalışacak. Neyi varsa ipotek ettirecek evi, tarlası. Bari buradan kazanayım diye düşünecek. Sonra biz bu doları durdurmaya çalışacağız. Herkes parası olanın kazandığı yönteme kendini götürmeye çalışacak.”

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da